«ЗАТВЕРДЖУЮ»
______________________
______________________
ПЛАН
РОБОТИ ШКІЛЬНОЇ
БІБЛІОТЕКИ
2024-2025 навчальний рік
Структура плану:
- Аналіз роботи бібліотеки за 2023- 2024 навчальний рік.
- Основні завдання і напрямки роботи бібліотеки у 2024-2025 навчальному році.
- Інформаційно-бібліографічна робота.
- Робота з читачами.
- Обслуговування читачів.
- Індивідуальна робота з читачами.
- Робота з бібліотечним фондом підручників та виховання дбайливого відношення до книги.
- Популяризація літератури шляхом проведення масових заходів спільно з педагогічним колективом.
- Робота з активом бібліотеки.
- Організація довідково-бібліографічного апарата, пропаганда бібліографічних знань.
- Робота з педагогічним колективом освітнього закладу.
- Робота з батьківською громадськістю.
- Менеджмент і маркетинг бібліотеки.
- Підвищення професійної компетентності, самоосвіта бібліотекаря.
1. Аналіз роботи бібліотеки за 2023- 2024 навчальний рік.
Освітній процес закладу зорієнтований на озброєння здобувачів освіти методами пізнання, у зв’язку з цим, діяльність шкільної бібліотеки минулого навчального року була спрямована на формування системи бібліотечно-бібліографічних знань, формування мовної культури школярів, забезпечення художньою, довідковою, науково-педагогічною літературою, пошук нових форм роботи, здатних посилити роль книги в освітньому процесі. Питання організації виховання любові до книги, удосконалення культури читання, прищеплення навиків самостійної роботи з книгою, реальної допомоги кожному в задоволені особистих читацьких інтересів знаходились у центрі уваги роботи шкільної бібліотеки.
Впродовж 2023-2024 навчального року шкільна бібліотека працювала в тісному контакті з педагогічним колективом і вихованцями школи.
Протягом навчального року у бібліотеці проводилась цілеспрямована допомога здобувачам освіти щодо успішного засвоєння навчальних програм, розвитку їх творчого мислення, пізнавальних інтересів і здібностей з використанням бібліотечного ресурсу; удосконалювалися традиційні й нові бібліотечні технології; забезпечувались можливості найбільш повного й швидкого доступу до документів; використовувались різні форми проведення масових та інформаційних заходів, як в офлайн режимі, так і в онлайн. В інформаційній роботі використовувались сайт школи, сторінка школи та сторінка бібліотеки освітнього закладу у Facebook. Саме тому шкільна бібліотека є інформаційним центром для всіх учасників освітнього процесу. Основними напрямами її роботи є впровадження та використання сучасних технологій з метою подовження пошуку шляхів зросту читацької активності, підвищення якості читання та ролі інформації у житті учнів.
З метою виховання патріотизму, формування національної культури, поширення інтересу до історії рідного краю за допомогою літератури, проводилися бібліотечні заняття, бесіди, оформлялися виставки, куточок читача.
Фонд шкільної бібліотеки комплектується за рахунок бюджетних та позабюджетних коштів. Забезпечення підручниками, навчально-методичною та художньою літературою здійснюється централізовано через відділ освіти шляхом замовлення, з урахуванням пропозицій учителів. На жаль, надходження до бібліотеки за державні кошти не повністю задовольняють потреби читачів. Завдяки закупівлі літератури в торгівельній мережі за кошти, виручені від здачі макулатури, щорічному проведенню благодійних акцій «Подаруй бібліотеці книгу», «Випускники – шкільній бібліотеці» книжковий фонд поповнюється новими видання з різних галузей знань.
Впродовж року бібліотекар брала участь у загальношкільних заходах: а) оформлялися тематичні книжкові виставки; б) проводилися бібліотечні заняття, бесіди; в) участь у різноманітних конкурсах, святах, заходах; д) екскурсії 1 класу до бібліотеки.
Було оформлено:
- тематично-книжкові виставки: «Тобі вклоняюсь, захисник!», «В. Сухомлинський – великий український педагог», «Моя нескорена країна!»; «Увага! Це цікаво! Читаю і вам раджу!»,«Мудрість книги чарівної», «Запали свічку», «Закон. Право. Мораль.», «Про все цікаве на планеті», «Історія України в прозових творах».
- виставки до дат календаря: «А в серці тільки ти, моя прекрасна, рідна Україно!», «Мова - духовне багатство народу» (В.Сухомлинський); «Пам'ять серця» (до Голодомору); «Вільні творять майбутнє!» (до Дня гідності і свободи); «Немає більше від тієї любові, як хто душу свою покладе за друзів своїх» (до Небесної сотні); «Чорнобильський вітер у душах мете»;
- масові заходи: Допомога протягом року класним керівникам у проведенні таких заходів:
• бесід з питань техніки безпеки, охорони здоров’я і життя дітей;
• цикл заходів, присвячених дню рідної мови спільно з учителями української мови та літератури;
• допомога в урочистих заходах з нагоди Дня вчителя.
Протягом усього навчального року бібліотекарем школи надавалась допомога педагогічному колективу в доборі методичної та художньої літератури для проведення уроків та різноманітних заходів.
Вчителі отримували інформацію про нові надходження фахової інформації до бібліотеки.
Проведено інвентаризацію фонду підручників. Своєчасно ведеться обробка, видача нових підручників, а також списання старих підручників.
Основні показники роботи шкільної бібліотеки у 2023-2024 н.р.
( у зв’язку з дистанційним та змішаним навчанням в період військового стану показники роботи значно скорочені)
Всього читачів |
|
Всього читачів здобувачів освіти |
|
Кількість відвідувань |
|
Книговидача |
|
Фонд літератури |
|
Фонд підручників |
|
Видано підручників |
|
Проведено масових заходів на базі бібліотеки |
|
Бібліо квести, міні квести |
|
Книжкових виставок |
|
Оглядів літератури |
|
Робота з соціальними партнерами |
|
Проектна діяльність |
|
Екскурсій |
|
Літературних вікторин |
|
Проведено уроків інформаційної грамотності |
При складанні плану враховані такі документи:
- Закон України «Про освіту»
- Закон України «Про бібліотеку та бібліотечну справу»
- Положення про бібліотеку середнього загально-освітнього закладу
- Стратегія розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року "Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України"
- Стратегії розвитку читання на період до 2032 року “Читання як життєва стратегія”
2. Основні завдання і напрямки роботи бібліотеки
у 2024-2025 навчальному році
Бібліотека у навчальному закладі — одна з найважливіших ділянок роботи. Вона допомагає реалізувати державну програму національної освіти і виховання дітей, вирішує це завдання своїми методами і засобами у загальному плані навчально-виховного процесу школи і разом з педагогічним колективом Планування роботи шкільної бібліотеки є складовою частиною планування школи.
Головна мета бібліотеки – надання допомоги учням і педагогам у забезпеченні їхніх інформаційних потреб. Успішна реалізація цієї мети можлива лише за умови грамотного планування всієї діяльності бібліотеки.
У 2024-2025 навчальному році діяльність бібліотеки школи буде спрямована на реалізацію законів України «Про освіту», «Про бібліотеку і бібліотечну справу», Концепцію Нової української школи, Концепцію виховання дітей та молоді у національній системі освіти, Стратегію розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України», виконання Указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України щодо розвитку загальної середньої освіти, чинного законодавства в галузі освіти.
Сьогодні основними завданнями бібліотеки є:
- Піднесення бібліотечної справи на якісно новий рівень, інформатизація бібліотечних процесів, впровадження в роботу бібліотеки нових інформаційно-комунікаційних технологій, навчання користувачів технологіям інформаційного самообслуговування, створення нових та поповнення існуючих баз даних матеріалів, необхідних для забезпечення навчально-виховного процесу.
- Сприяння реалізації державної політики в галузі освіти, розвитку навчально-виховного процесу; виховання загальної культури, національної свідомості, шанобливого ставлення до книги.
- Сприяння реалізації концепції Нової української школи, яка ґрунтується на «Рекомендаціях Ради Європи щодо формування ключових компетентностей освіти впродовж життя», щодо навчанню здобувачів освіти засобами книги вмінню навчатися впродовж життя, критично мислити, ставити цілі та досягати їх, працювати в команді, спілкуватися в багатокультурному середовищі та володіти іншими сучасними вміннями.
- Підвищення інформаційної, освітньої, культурологічної, виховної, пізнавальної, інтелектуальної функцій, які вміщують найповніше інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу, надання інформаційно-методичної допомоги учням, педагогам в оволодінні основами наук і організації навчально-виховного процесу
- Координація роботи шкільної бібліотеки зі школярами, педагогами, батьками в популяризації книги, в задоволенні інформаційних потреб книгокористувачів, формуванні в них навичок читання літератури.
- Виховання у школярів інформаційної культури, культури читання; формування вмінь користуватись бібліотекою, її послугами, книгою, довідковим апаратом, базами даних, розвиток творчої думки, пізнавальних здібностей та інтересів школярів.
- Систематична робота бібліотекаря зі збереження, зміцнення та розширення книжкового фонду; формування книжкового фонду, основу якого складала б українська книга; поповнення шкільного фонду краєзнавчими й бібліотекознавчими матеріалами, літературними доробками місцевих авторів; розширення книжкового фонду засобами проведення доброчинних акцій «Подаруй книгу бібліотеці».
- Якнайповніше забезпечення реалізації таких принципів функціонування шкільної бібліотеки, як пріоритет читацьких інтересів, глибоке і копітке їх вивчення та задоволення відповідно до можливостей бібліотеки: формування в дітей стійкої потреби в книзі.
- Популяризація книги, постійне оновлення матеріалів, календаря пам’ятних дат, даних про новини бібліотеки, нові надходження, програмних творів, рекомендаційних списків літератури та іншої інформації.
- Підвищення авторитету бібліотекаря освітнього закладу, збільшення ролі його праці в навчально-виховному процесі школи, сприяння зростанню соціальної активності, його готовності до сприйняття нових ідей, маркетингової діяльності як засобу та інструменту оптимізації процесу обслуговування і розширення сфери впливу шкільної бібліотеки.
Важливу роль відіграє бібліотека в засвоєнні програми, організації навчальної діяльності та дозвілля дітей.
3. Інформаційно-бібліографічна робота
Назва заходу та технологій |
Дата виконання |
Відповідальний |
1.Поповнення довідково-бібліографічного фонду (ДБФ) сучасними довідковими виданнями |
Протягом року |
Адміністрація, бібліотекар |
2. Надання бібліографічних довідок |
Систематично |
Бібліотекар |
3. З метою виявлення читацьких інтересів проводити: - рекомендаційні бесіди; - бесіди про прочитане; - анкетування |
Систематично |
Бібліотекар |
4. Виховання бібліотечно-бібліографічної грамотності учнів за допомогою бібліотечних зайнять. |
Протягом року |
Бібліотекар, актив, вчителі |
5.Організація книжкових виставок та тематичних полиць:
|
Протягом року |
Бібліотекар |
6.Оформлення інформаційного дайджесту «Календар знаменних і пам'ятних дат» (події та літературні ювілеї місяця) |
Протягом року |
Бібліотекар |
7. Оновлення посібників «Цикл пам'яток із самоосвіти для учнів 5-11 класів» |
Протягом року |
Бібліотекар |
8. Проведення інформаційних, бібліографічних оглядів нової літератури, періодики, підручників:
|
Протягом року |
Бібліотекар |
9. Інформаційне забезпечення педагогічних рад (списки та огляди літератури) |
Протягом року |
Бібліотекар |
10.Інформування користувачів бібліотеки про нові надходження:
|
По мірі надходження 1 раз на півріччя |
Бібліотекар |
4. Робота з читачами
№ п/п |
Назва технологій та заходів |
Термін |
Відповідальний |
|
1. |
Оформлення наочної інформативної бази бібліотеки. |
вересень |
Бібліотекар |
|
2. |
Затвердження графіка роботи бібліотеки та ознайомлення з ним користувачів бібліотеки. |
вересень |
Бібліотекар |
|
3. |
Складення системи обслуговування учнів:
- групове обслуговування читачів з уже сформованим інтересом при виборі книг:
|
Вересень протягом року при записі протягом року протягом року протягом року |
Бібліотекар |
|
4. |
Вивчення та задоволення інформаційних потреб читачів. |
протягом року |
||
5. |
Регулярно проводити бесіди з читачами про правила користування та правила читання в шкільної бібліотеки. |
протягом року |
Бібліотекар |
|
6. |
За гнучким графіком проводити масові заходи та бібліотечні заняття, ББЗ з використанням інноваційних технологій Проводити рейди –перевірки підручників та інформувати про новинки. |
протягом року |
Бібліотекар, актив |
|
4.1 Обслуговування читачів
№ |
Назва заходів та технологій |
Термін |
Відповідальний |
1 |
Обслуговування читачів на абонементі та в читальному залі. Організація обслуговування у канікулярний період |
Протягом року |
|
2 |
Організація системи інформаційної діяльності бібліотеки |
Протягом року |
Бібліотекар |
3 |
Розкриття інформаційних ресурсів фонду бібліотеки :
|
Вересень Постійно |
Бібліотекар Бібліотекар |
4 |
Індивідуальні рекомендації учням щодо опрацювання необхідної літератури для виконання творчих наукових робіт |
Систематично |
Бібліотекар, вчителі-предметники |
5 |
Наочна інформаційна діяльність: тематичні інформаційні стенди, перегляди,виставки та інше - «Виставка однієї книги»; -«Прочитай сам, зацікав товариша»; - «Зупинись на хвилинку – подивись на новинку»; - «Виставка книг-ювілярів 2024-25 років». |
Постійно протягом року |
Бібліотекар |
6 |
Проведення групових інформаційних заходів за планом бібліотеки з метою поширення обізнаності користувачів про різноманітність інформаційних ресурсів. |
Систематично |
Бібліотекар |
7 |
Індивідуальний супровід участі здобувачів освіти у конкурсах, акціях, Інтернет-семінарах, міських та шкільних конкурсах та проектах. |
Протягом року |
Бібліотекар |
8 |
Проведення: бібліографічних оглядів літератури; презентацій книг, літературних вікторин, годин цікавих повідомлень; турнірів ерудитів, інформаційних хвилинок, усних журналів, читацьких олімпіад та інших традиційних і новітніх технологій щодо популяризації книги й читання |
Протягом року |
Бібліотекар, класні керівники, педагог-організатор |
9 |
З метою популяризації вітчизняної книги й читання проводити моніторинг читацького попиту на книги українських авторів серед учнів 5-11 кл. |
Протягом року |
Бібліотекар, психолог |
4.2 Індивідуальна робота з читачами
№ |
Назва заходів та технологій |
Термін |
Відповідальний |
1 |
Проведення індивідуального консультування читачів при виборі книги: - рекомендаційні бесіди; - бесіди про прочитане; - реклама книги; - консультації біля книжкових виставок. - консультації з пошуку інформації у Інтернет |
Систематично |
Бібліотекар |
2 |
Виявлення читацьких інтересів, проведення бесід, складання індивідуальних списків читання.(за замовленням) |
Постійно |
Бібліотекар |
3 |
Аналіз читацьких формулярів «Що читаємо, як читаємо». Моніторинг відвідування бібліотеки. |
Грудень Травень |
Бібліотекар
|
4 |
Проведення бібліографічних індивідуальних консультацій: - рекомендаційні списки літератури; - тематичні бесіди з визначеної теми. |
постійно |
Бібліотекар |
5. Робота з бібліотечним фондом підручників та виховання дбайливого відношення до книги.
№ |
Назва заходів та технологій |
Термін |
Відповідальний |
1. |
Ведення всіх операцій з обліку бібліотечного фонду (згідно з Інструкцією) |
Протягом року |
Бібліотекар |
2. |
Оформлення документації на нові надходження та систематична звірка її з бухгалтерією. |
1 раз у квартал |
Бібліотекар |
3. |
Зміна шифрів фонду літератури на інші таблиці бібліотечної класифікації УДК. |
Протягом року |
Бібліотекар |
4. |
Вилучення з фондів:
|
Протягом року (по узгодженню з бухгалтерією) |
Бібліотекар |
5 |
Поповнення бібліотечного фонду підручниками, художньою, методичною літературою відповідно до потреб користувачів. Акція «Подаруй бібліотеці книгу» |
Протягом року Жовтень - грудень |
Бібліотекар, адміністрація, класні керівники |
6 |
Здійснювати аналіз придатних для використання підручників і посібників та порівнювати їх з реальною потребою учнівського контингенту. Тримати зв'язок з методкабінетом, школами району щодо комплектування фонду підручників |
Протягом року |
Бібліотекар, РМК |
7 |
Вчасна організація доставки та видачі підручників учням |
Протягом року |
Бібліотекар |
8 |
Внесення до електронної бази підручників нових надходжень |
По мірі надходження нових підручників |
Бібліотекар |
9 |
Інвентаризація бібліотечного фонду підручників. Надання інформації до РМК |
До 01.06. 2025 року |
Бібліотекар |
10 |
Пошук додаткових джерел комплектування фонду бібліотеки (спонсори, волонтери, акції) |
Протягом року |
Бібліотекар |
11 |
Робота з фондом підручників:
|
Вересень Травень Протягом року |
Бібліотекар Бібліотекар |
12 |
Організація роботи по збереженню навчальної книги у класах: визначення відповідальних за перевірку стану підручників, оформлення відомостей або формулярів на отримання підручників, заповнення паспортів, з метою ідентифікації книг наприкінці року. |
Вересень - Травень |
Класні Керівники
|
13 |
Заходи по збереженню фонду:
|
І раз на семестр Травень |
Класні керівники |
14 |
Замовлення підручників на наступний навчальний рік через систему «Курс «Школа» |
За наказом МОН |
Бібліотекар |
15 |
Робота з «курсом Школа» по проведенню інвентаризації бібліотечних фондів підручників, введення додаткових даних. зміни контингентів. |
За потребою |
Бібліотекар |
16 |
Оформлення передплати на періодичні видання |
Жовтень-грудень |
Бібліотекар, адміністрація |
17 |
Надання інформації (звіт) до РМК про роботу бібліотеки |
Травень. червень |
Бібліотекар |
6. Популяризація літератури шляхом проведення масових заходів спільно з педагогічним колективом
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Примітка |
|
1. |
Підібрати матеріал для першого уроку |
Бібліотекар |
|
2. |
Міжнародний день грамотності. Гра «Уважні грамотійки» |
08.09 |
https://www.educ.com.ua/biblioteka/den-gramotnosti-materiali.html |
3. |
255-річниця з дня народження І. Котляревського Виставка одного автора «Жива душа народна» |
09.09 |
Бібліотекар |
4. |
Міжнародний день читання електронних книжок у вільному доступі. |
18.09. |
Бібліотекар |
5. |
День народження Василя Олександровича Сухомлинського (1918–1970), видатного українського педагога-гуманіста, письменника, директора Павлиської середньої школи. Виставка «Творець педагогіки добра» |
28.09. |
Бібліотекар |
6. |
Всеукраїнський день бібліотек. Екскурсії, бесіди в бібліотеці про користь читання, про історію створення бібліотек. |
30.09 |
Бібліотекар |
7. |
Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек.( за окремим планом) |
Жовтень |
Бібліотекар |
8. |
Допомога в підготовці заходів до святкування Дня вчителя. |
Жовтень |
Бібліотекар |
9 |
120-річниця з дня народження М. Бажана «Політ крізь бурю» (інформайджест) |
09.10 |
Бібліотечний актив |
10 |
День української писемності та мови. Бесіди та інші заходи згідно з планом роботи школи. |
09.11 |
|
11. |
135 років з дня народження Остапа Вишні - театралізована вистава «ОТ У НАС НА ХУТОРІ!» |
13.11 |
https://vseosvita.ua/library/vihovnij-zahid-za-motivami-ostapa-visni-ot-u-nas-na-hutori-174836.html |
12 |
Всесвітній день інформації. |
27.11. |
Бібліотекар |
13. |
Допомога класним керівникам у проведенні бесід з питань техніки безпеки, охорони здоров’я і життя дітей. |
Протягом року |
Бібліотекар |
14 |
Тематичний тиждень «Бережи книгу». Виставки нових дитячих книжок та підручників, конкурси, бесіди. Перевірка збереження підручників. |
Листопад |
Бібліотекар |
15 |
День пам’яті жертв голодомору. Фото-виставка «Гори свічечка моя» Скласти рекомендаційний список літератури „Трагедія України – Голодомор”. |
25.11. |
Бібліотекар |
16 |
«Пишаємося вами…» віртуальна виставка до Дня Збройних Сил України |
06.12. |
Бібліотекар |
17 |
День української хустки - історія, традиції та картинки… |
07.12 |
Бібліотекар |
18 |
Міжнародний день прав людини. Вечір запитань і відповідей (запрошення юриста). |
10.12. |
Бібліотекар вчителі |
19 |
«Віртуальні бібліотеки: мандрівка сторінками сайтів дитячих видань.» |
Грудень |
|
20 |
Підібрати літературу і провести бесіди „Як зустрічають Новий рік в різних країнах” |
Грудень |
Бібліотечний актив |
21 |
Літературний вечір « Я син свого народу» 90 років з дня народження Василя Симоненка |
08.01 |
Бібліотечний актив, організатор, вчителі |
22 |
День Соборності України. Буктрейлер до книги "Битва за Соборність" |
22.01. |
|
23 |
Міжнародний день пам’яті Голокосту. Бесіди, виставка матеріалів про Голокост. |
27.01. |
Бібліотекар |
24 |
День затвердження державного прапора України (відео інформація) |
28.01 |
|
25 |
День пам’яті героїв Крут. |
29.01. |
Бібліотекар |
26 |
Бібліофорсаж « Світлофор - найкращий друг» |
Лютий |
Бібліотекар |
27 |
Мега розмальовка «Єднаємося в любові до України» |
16.02 |
https://znayshov.com/News/Details/16_liutoho_den_Yednannia_materialy_do_sviata |
28 |
Міжнародний день рідної мови. Тематична полиця «Рідна мова – Всесвіту основа» |
21.02. |
Бібліотекар |
29 |
«Герої не вмирають» - День пам’яті Героїв Небесної Сотні. |
20.02. |
Бібліотекар |
30. |
«Війна» - страшне слово. Презентація |
22.02 |
https://vseosvita.ua/library/prezentatsiia-povnomasshtabne-vtorhnennia-rosii-v-ukrainu-650272.html |
31 |
Аргумент-гра «Шевченко - супергерой». |
Березень |
Бібліотекар |
32 |
130 років з дня народження Максима Рильського презентація "Максим Рильський - поет, який поєднав український художній досвід з багатовіковою європейською традицією" |
19.03 |
Бібліотекар |
33 |
Інформаційна перерва в бібліотеці «Подорож книжковими полицями». |
Березень |
Бібліотекар |
34 |
Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Бесіди, огляди книг, гучні читки. |
Березень Квітень |
Бібліотекар |
35 |
Каскад інформаційних повідомлень . До Міжнародного дня птахів: «Я милуюся птахами» |
Квітень |
Бібліотечний актив |
36 |
Всесвітній день здоров’я. Виставка. |
07.04. |
Бібліотекар |
37 |
Всесвітній день книги і авторського права. Бесіди. |
23.04. |
Бібліотекар |
38 |
День Чорнобильської трагедії. Заходи згідно з річним планом школи. |
26.04. |
Бібліотекар |
39 |
День пам’яті та примирення. Виставка-дослідження «І буде пам’ять вічно жити про дні ті легендарні» (до Дня пам'яті та примирення, присвячених пам'яті жертв Другої світової війни) Виставка-реквієм "І пам'ять про війну нам книга оживляє". |
08-09.05. |
Бібліотекар. Актив, організатор, вчителі |
40 |
День сім’ї. Челендж «Моя сім’я-моя гордість» |
15.05. |
Бібліотечний актив |
41 |
ЄвроЛітераТур до Дня Європи в Україні «Європейські письменники українським дітям» |
Травень |
|
42 |
Бесіди, виставки про діячів культури. |
Травень |
Бібліотекар |
43 |
Надання допомоги вчителям-предметникам у роботі з обдарованими дітьми (добір літератури, підручників, довідкового матеріалу). |
Протягом року |
Бібліотекар |
44 |
«Тиждень поверненої книги» -Експрес-інформація по класах про боржників бібліотеки. - повернення книжок . - відшкодування втраченої літератури |
Травень |
Бібліотекар |
7.Робота з активом бібліотеки
№ з/п |
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
1 |
Вибрати актив бібліотеки. Скласти план роботи активу бібліотеки. |
Вересень – жовтень |
Бібліотекарі Педагог-організатор |
2 |
Проводити в бібліотеці засідання активу щодо популяризації книги та довідково-бібліографічного апарату бібліотеки, реклами книги, збереження підручників. |
Щоквартально |
Бібліотекарі Актив бібліотеки |
3 |
Проводити рейди перевірки підручників з метою формування дбайливого ставлення до навчальної книги. |
1 раз на семестр |
Актив бібліотеки Бібліотекарі Педагог-організатор |
4 |
Залучити актив до роботи:
|
Протягом року |
Бібліотекарі Актив бібліотеки |
5 |
Практичне заняття «Робота з каталогом». |
Зимові канікули |
Бібліотекарі |
6 |
Заходи по збереженню фонду підручників:
|
1 раз на семестр |
Бібліотекарі Актив бібліотеки |
7 |
Участь у Всеукраїнських заходах:
|
За планом |
Бібліотекарі Актив бібліотеки |
8 . Організація довідково-бібліографічного апарата, пропаганда бібліографічних знань.
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
|
Спланувати проведення занять по пропаганді бібліотечних знань з використанням інноваційних технологій, групові форми роботи, інтерактивні технології, проектна методика. |
Вересень |
Бібліотекар |
|
Поповнення і впорядкування каталогу і картотек:
|
Протягом року |
Бібліотекар |
|
Консультативні години «Робота з картотеками». |
За необхідністю |
Бібліотекар |
|
Пояснення учням правил користування ДБА. |
За необхідністю |
Бібліотекар Актив бібліотеки |
|
Бібліографічні огляди літератури, перегляди літератури до знаменних дат, до дат народження письменників, свят. |
Протягом року |
Бібліотекар |
|
Створення рекомендаційних списків художніх творів, що вивчаються за новою шкільною програмою (у 1-х класах) у НУШ. |
Протягом року |
Бібліотекар |
|
Створення на блозі бібліотеки веб-міксу картотеки художніх творів, що вивчаються за новою шкільною програмою (у 1-х класах). |
Протягом року |
Бібліотекар |
9.Робота з педагогічним колективом освітнього закладу.
№ |
Назва заходів та технологій |
Термін |
Відповідальний |
Примітки |
1 |
Забезпечення інформаційних потреб педагогічних працівників : 1.Методичні рекомендації на допомогу вчителям 5-7 класів (за новими програмами НУШ 2.Методичні рекомендації для педагогічних працівників з порядку організації та початку 2024-2025 навчального року. 3.Створення бази електронних підручників для 1-11 класів 4. Створення бази документів для педагогічних працівників з програмного забезпечення освітнього процесу |
Серпень Вересень Листопад Вересень |
Бібліотекар Бібліотекар Бібліотекар |
|
2 |
Інформаційне забезпечення проведення педагогічних рад: - Підготовка інформаційних списків літератури за темою педради. - Оформлення тематичних презентацій |
Протягом року |
Бібліотекар |
|
3 |
Надання сервісних послуг щодо організації роботи з веб сайтами педагогічним працівникам. |
Протягом року |
Бібліотекар |
|
4 |
Проведення індивідуального інформування педагогічних працівників. |
Постійно |
Бібліотекар |
|
5 |
Інформаційне забезпечення підготовці та проведення предметних тижнів. |
Постійно |
Бібліотекар |
|
6 |
Методична допомога з організації роботи по збереженню підручників у класах. |
Протягом року |
Бібліотекар актив |
|
7 |
Інформаційний супровід педагогічних працівників при проведенні масових заходів, атестації, конкурсів та проектів. |
Протягом року |
Бібліотекар |
10. Робота з батьківською громадськістю.
№ з/п |
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
1 |
Поповнювати у бібліотеці куточок «Батьківська абетка». |
Протягом року |
Бібліотекар |
2 |
Проводити консультації з батьками по ремонту книг та збереженню навчальної літератури . |
Протягом року |
Бібліотекар |
3 |
Вести пропаганду літератури для батьків з виховання дітей. |
Протягом року |
Бібліотекар |
4 |
Продовжувати поповнювати папку для батьків «Читання і бібліотека у житті вашої дитини». |
Протягом року |
Бібліотекар |
5 |
Оформити книжкову викладку нових книг для вчителів, батьків та учнів (до дня бібліотек). |
До 30 вересня |
Бібліотекар |
6 |
Інтерактив для батьків «Читаємо, щоб зрозуміти». |
Січень |
Бібліотекар |
7 |
Підготувати інформаційно-бібліографічний список літератури «Виховання сучасного молодшого школяра». |
1 семестр |
Бібліотекар |
8 |
Поповнювати сторінки блогу бібліотеки «На допомогу батькам та учням». |
Протягом року |
Бібліотекар |
11.Менеджмент і маркетинг бібліотеки
№ п/п |
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
Управління бібліотекою (облік роботи, підготовка планово-звітної документації). |
Протягом року |
Бібліотекар |
|
Формування та підтримка позитивного іміджу бібліотеки |
Протягом року |
Бібліотекар |
|
Прогнозування перспективних потреб користувачів |
Протягом року |
Бібліотекар |
|
Інвентаризація бібліотечного фонду підручників. |
За потребою |
Бібліотекар |
|
Звіт про одержану навчальну літературу |
Протягом року |
Бібліотекар |
|
Адміністративно-господарська діяльність (доставка підручників, отримання періодичних видань, придбання бібліотечної техніки, канцтоварів). |
Протягом року |
Бібліотекар |
|
Розширення асортименту послуг, що надаються користувачам за рахунок розвитку інноваційної діяльності бібліотеки. |
Протягом року |
Бібліотекар |
|
Впровадження прогресивних методів та форм роботи, використовуючи досвід роботи бібліотекарів інших шкіл. |
Протягом року |
Бібліотекар |
12. Підвищення професійної компетентності
№ |
Назва заходів та технологій |
Термін |
Відповідальний |
Примітки |
1 |
Вивчення інформації з питань організації бібліотечної діяльності з професійних джерел . |
Протягом року |
||
2 |
Створення електронної бази даних з питання «Інформаційне забезпечення учасників освітнього процесу через використання у діяльності бібліотеки сучасних освітніх технологій». |
Протягом року |
||
3 |
Підвищення та вдосконалення професійного рівня, вивчення досвіду роботи бібліотек . |
Протягом року |
||
4 |
Участь у вебінарах, конференціях, публікація матеріалів на освітянських сайтах та інших. |
Протягом року |
||
5 |
Створення власних медіа продуктів, публікацій, участь у конкурсах професійної майстерності. |
Протягом року |
«ЗАТВЕРДЖУЮ»
______________________
______________________
ПЛАН
РОБОТИ ШКІЛЬНОЇ
БІБЛІОТЕКИ
2023-2024навчальний рік
Основні завдання і напрямки роботи бібліотеки
у 2023-2024 навчальному році
Сьогодні в Україні йде процес становлення нової системи освіти та виховання учнів середньої школи, зорієнтованих на входження в новий для нас європейський простір. Основним завданням шкільної бібліотеки є:
- сприяння реалізації державної політики у галузі освіти та культури;
- дотримання принципів гуманізму, демократизму, пріоритету загальнолюдських цінностей і моралі;
- інформаційно забезпечувати всі напрямки навчально-виховного процесу, вчити учнів любити та шанувати книгу, за допомогою книги поглиблювати свої знання, розширювати кругозір, займатись самовдосконаленням особистості.
Виходячи з того, бібліотекар у 2023-2024 навчальному році ставить перед собою такі завдання:
-розвивати загальні уміння та навики користувачів бібліотеки у роботі з книгою та іншими друкованими джерелами інформації;
-координувати роботу бібліотеки з планом виховної роботи школи, бути учасником позаурочних заходів;
-комплектувати книжковий фонд із врахуванням специфіки школи та її статусу;
-враховувати запити користувачів – вчителів, вихователів, психолога, працівників школи, учнів, особливо допомагати обдарованим дітям у підготовці їх до участі у предметних олімпіадах та роботі у МАН;
-сприяти роботі гуртків та факультативів;
-надавати допомогу структурі учнівського самоврядування;
-допомагати учням та вчителям готуватись до тематичних екскурсій;
-активно співпрацювати з педагогами та психологом у підготовці матеріалів до міжшкільних предметно-методичних семінарів;
-надавати допомогу організаторам та учасникам предметних тижнів, тижнів виховної роботи та методичних тижнів;
-вести роботу з підручниками;
-ретельно стежити за збереженням фондів бібліотеки;
-разом з учнівським самоврядуванням проводити щорічну акцію «Подаруй книжку бібліотеці»;
-створювати комфортне бібліотечне середовище.
Реалізація цих завдань визначає такі основні функції роботи:
освітня |
соціальна |
інтелектуальна |
самоосвітня |
Поряд з тим не менш важливими залишаються інформаційна та виховна функції, як запорука виховання гармонійної, моральної, досконалої особистості, свідомої свого громадянського обов’язку, відкритої до інтелектуального та творчого розвитку.
Основні показники роботи шкільної бібліотеки:
Основні показники |
Навчальний рік |
|
2022-2023 |
2023-2024 |
|
Кількість учнів в школі |
87 |
|
Всього читачів |
130 |
|
Всього читачів учнів |
70 |
|
% читачів |
86 |
|
Кількість відвідувань |
27 |
|
Книговидача |
1186 |
|
Середня читаність |
9,1 |
|
Середнє відвідування |
9 |
|
Фонд підручників |
1420 |
|
Фонд літератури |
1561 |
При складанні плану враховані такі документи:
- Закон України «Про освіту»
- Закон України «Про бібліотеку та бібліотечну справу»
- Положення про бібліотеку середнього загально-освітнього закладу
- Концепція «Про національно-патріотичне виховання дітей та молоді», Про Стратегію національно-патріотичного виховання.
- Рекомендації Міністерства культури та інформаційної
політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів
у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України
- Стратегія розвитку читання на 2023 – 2032 роки «Читання, як життєва стратегія» ( розпорядження від 03 березня 2023 р. № 190-р
- Організація інформаційної - маркетингової діяльності.
Сприяння національному відродженню та духовному становленню учнів-користувачів бібліотеки: Вивчення, інформування і задоволення читацьких потреб на книжку та інформацію
№ |
Назва заходів та технологій |
Клас |
Дата |
Відповідальні |
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. |
Оформлення наочної інформативної бази бібліотеки. Затвердження графіка роботи бібліотеки та ознайомлення з ним користувачів бібліотеки. Складення системи обслуговування учнів:
- групове обслуговування читачів з уже сформованим інтересом при виборі книг:
Вивчення та задоволення інформаційних потреб читачів. Регулярно проводити бесіди з читачами про правила користування та правила читання в шкільної бібліотеки. За гнучким графіком проводити масові заходи та бібліотечні заняття, ББЗ з використанням інноваційних технологій Проводити рейди –перевірки підручників та інформувати про новинки. |
2-9 2-9 2-9 2-9 2-9 2-9 2-9 1-9 |
вересень вересень вересень протягом року при записі протягом року протягом року протягом року протягом року протягом року протягом року |
- Моніторинг розвитку інформаційних потреб та самоосвітній діяльності учнів.
№ |
Назва заходів та технологій |
Клас |
Дата |
Відповідальні |
1. 2. 3 |
Скласти систему вивчення інформаційних потреб читачів:- проводити анкетування учнів при запису до бібліотеки, при проведенні бібліотечних уроків та інших заходів. Створення позитивного іміджу кращих читачів школи, визначення та нагородження. Провести аналіз читання окремих групи читачів, які вимагають додаткового супроводу: Недостатньо читаючі діти. |
2-9 |
Протягом року |
3. Формування та збереження бібліотечного фонду літератури згідно з освітянськими задачами школи.
№ |
Напрямки роботи |
Термін виконання |
Відповідальні |
1 |
Ведення сумарного та інвентарного обліку літератури, що надійшла до книжкового фонду бібліотеки. Її технічне опрацювання. |
При надходженні |
|
2 |
Бібліографічний опис книг та журналів. |
Протягом року |
|
3 |
Проводити систематичне упорядкування фонду, нових надходжень, періодики |
Протягом року |
|
4 |
Провести акцію «Подаруй бібліотеці книгу!» |
Вересень -жовтень |
|
5 |
Оновлення бази даних підручників та книжкового фонду бібліотеки |
Протягом року |
|
6 |
Ведення зошита заміни втрачених документів книжкового фонду. |
Протягом року. |
|
7 |
Оформлення передплати на періодичні видання |
1 раз на півроку |
|
8 |
Реєстрація та технічне опрацювання періодичних видань |
Протягом року. |
|
9 |
Розстановка книг за УДК |
Постійно |
4. Заходи щодо збереження бібліотечного фонду підручників та виховання дбайливого відношення до книги.
№ |
Назва заходів та технологій |
Клас |
Дата |
Відповідальні |
1. 2. 3. 4. 5. 6. |
Оформити пакет документів на видачу підручників в тимчасове користування в школі. Спланувати роботу по вихованню дбайливого ставлення до навчальної книги : проводити перевірки стану підручників у класах, виховні години ,бесіди . Провести акцію «Подаруй книгу у бібліотеку! Ведення всіх операцій по обліку бібліотечного фонду підручників (згідно Інструкції). Зробити замовлення підручників на поточний навчальний рік Постійно контролювати потреби в навчальній літературі. |
1-9 2-9 2-9 1-9. 1-9 1-9 |
02.09-06.09 постійно вересень-жовтень протягом року пр..року пр..року |
5. Виховання інформаційної культури школярів, інформаційно-бібліографічна робота
№ |
Напрямки роботи |
Термін виконання |
1 2 |
Проводити індивідуальні бесіди про культуру читання Розкриття основних функцій шкільної бібліотеки через виступи на батьківських зборах, виховних годинах. |
Постійно Протягом року |
3 4 5 |
Висвітлення даної тематики на сайті бібліотеки Організація книжкових виставок: тематичних, нових надходжень, до знаменних і пам’ятних дат. Також і в онлайн форматі. Надання бібліографічних довідок Створення бібліографічних списків на відповідну тему Підготовка та проведення бібліографічних оглядів літератури, періодики, підручників на педрадах, конференціях, семінарах. Підготовка інформаційних бюлетенів, експрес-інформацій |
Протягом року Протягом року Протягом року Протягом року Протягом року Протягом року |
6 7 8 |
6. Організація довідково-бібліографічного апарата, пропаганда бібліографічних знань.
№ |
Назва заходів та технологій. |
Клас |
Дата |
Відповідальні |
1 2. |
Спланувати проведення занять по пропаганді бібліотечних знань з використанням інноваційних технологій, групові форми роботи , інтерактивні технології, проектна методика. Поповнювати тематичні папки . |
2-9 2-9 |
вересень протягом року |
7. Популяризація літератури на допомогу навчально-виховному процесу.
№ п/п |
Заходи |
Дата |
Відповідальний |
|||||||
Серпень - вересень |
||||||||||
1. |
Вивчити стан забезпечення учнів підручниками |
серпень |
Бібліотекар |
|||||||
2. |
Здійснити прийом і технічну обробку нової літератури і підручників. |
серпень вересень |
Бібліотекар |
|||||||
3. |
Провести перереєстрацію читачів на 2023-24 н.р. |
вересень |
Бібліотекар |
|||||||
4. |
Консультувати читачів під час видачі літератури щодо правил користування бібліотекою. |
вересень |
Бібліотекар |
|||||||
5. |
Видати підручники згідно графіка учням школи |
Серпень-вересень |
Бібліотекар, Кл.керівники |
|||||||
6. |
Підібрати матеріал для першого уроку |
серпень |
Бібліотекар
|
|||||||
7. |
Створити новий актив читачів на 2023-24н.р. |
вересень |
Бібліотекар |
|||||||
8. |
Провести аналіз складу підручників і літератури на засіданнях творчих груп вчителів предметників та класоводів. |
серпень-вересень |
Завуч НВР Бібліотекар |
|||||||
9. |
Оформити книжкову виставку- заклик «Це моя Україна – це моя Батьківщина» |
серпень |
Бібліотекар |
|||||||
10 |
Організувати творчу групу «Книжкова лікарня» |
вересень |
Бібліотекар |
|||||||
11 |
Оформити інформаційний бюлетень до дня фізкультури та спорту «Спорт – модно, здорово, захопливо» |
11 вересня |
бібліотекар |
|||||||
12 |
Провести літературну гру «Обізнаний, значить врятований» під час свята до дня рятувальника |
17 вересня |
Бібліотекар, учні 5-9-х класів |
|||||||
13 |
Оформити книжкову виставку до Дня партизанської слави України. |
22 вересня |
бібліотекар |
|||||||
14 |
Історичний репортаж « Трагедія Бабиного Яру» |
29. 09 |
Бібліотекар |
|||||||
15 |
Підготувати і провести захід присвячений Всеукраїнському дню бібліотек (окремо) |
До 30 вересня |
Бібліотекар, кл.керівники, ЗНР, педагог організатор. |
|||||||
16 |
Конкурс-виставка дитячих малюнків «Сторінками творів Василя Сухомлинського»(До 105 річниці від дня народження Василя Олексійовича Сухомлинського (1918-1970), українського педагога, прозаїка ) |
28 вересня |
Бібліотекар |
|||||||
Жовтень |
||||||||||
1 |
Експрес-вітанняучителів |
02.10. |
Бібліотекар |
|||||||
2 |
Оформити книжкову виставку «Брати наші менші» до дня захисту тварин. |
02.04 |
Бібліотекар |
|||||||
3 |
Підготувати і провести Місячник шкільної бібліотеки |
Протягом місяця |
Бібліотекар, кл.керівники, ЗВР, педагог організатор. |
|||||||
4 |
Оформити тематичну виставку до Міжнародного дня боротьби проти насилля «Підліток і закон» |
До 5 жовтня |
бібліотекар |
|||||||
5 |
Оформити книжкову виставку «Козацька наша слава не вмре, не загине». Каскад інформаційних повідомлень до Дня козацтва. Цікавинки з історії козацтва. |
1 жовтня |
бібліотекар |
|||||||
6 |
Робота творчої групи «Книжкова лікарня» |
Третій тиждень |
Бібліотекар
|
|||||||
7 |
Спланувати і провести заходи до дня української писемності |
27 жовтня |
Бібліотекар, вч.предметники |
|||||||
Листопад |
||||||||||
1 |
Проаналізувати читацькі формуляри учнів 1-4 класів |
Протягом місяця |
Бібліотекар, кл.керівники |
|||||||
2 |
Робота творчої групи «Книжкова лікарня» |
Третій тиждень |
Бібліотекар |
|||||||
3 |
Підготувати книжкову виставку до Дня гідності і свободи. Зробити онлайн презентацію літератури. |
20 листопада |
бібліотекар |
|||||||
4 |
Літературна гра «Співець народного життя» до 185 річниці від дня народження Івана Семеновича Нечуя-Левицького (Левицького) (1838-1918), українського прозаїка, публіциста |
25 листопада |
Бібліотекар |
|||||||
5 |
Взяти участь у підготовці і проведенні Дня пам’яті жертв голодомору. Оформити книжкову виставку - «Скорботна свічка пам’яті святої» |
Четвертий тиждень |
Бібліотекар |
|||||||
6 |
Скласти рекомендаційний список літератури „Трагедія України – Голодомор”. |
27 листопада |
Бібліотекар |
|||||||
Грудень
|
||||||||||
1. |
Виставка «Що ми знаємо про ВІЛ» |
До 1 грудня |
Бібліотекар, соціальний педагог |
|||||||
2 |
Оформити книжкову виставку „Ось де, люди, наша слава, слава України” |
До 4 грудня |
Бібліотекар |
|||||||
3 |
«Книга та комп’ютер у інформаційному суспільстві» (урок – діалог) |
7 грудня |
Бібліотекар |
|||||||
4 |
Оформити книжкову виставку «Радуйся, земле» |
25 грудня |
Бібліотекар |
|||||||
5 |
«Віртуальні бібліотеки: мандрівка сторінками сайтів дитячих видань.» |
До 27 грудня |
Бібліотекар |
|||||||
6 |
Підібрати літературу до свята Святого Миколая |
6 грудня |
Бібліотекар |
|||||||
7 |
Оформлення робочої документації, подання звітів. |
До 30 грудня |
Бібліотекар
|
|||||||
8 |
Підібрати літературу і провести бесіди „Як зустрічають Новий рік в різних країнах” |
Четвертий тиждень |
Бібліотекар |
|||||||
Січень |
||||||||||
1. |
Систематично поповнювати краєзнавчий каталог |
Протягом року |
Бібліотекар |
|||||||
2. |
Оформити тематичну виставку присвячену дню Соборності України “Соборна і свята, моя ти Україно” Буктрейлер до книги "Битва за Соборність" |
22 січня |
Бібліотекар |
|||||||
3. |
Підібрати літературу і оформити книжкову виставку до дня вшанування подвигу юних українців під Крутами -«Квіти у полі, там де Крути…» |
29.01 |
Бібліотекар |
|||||||
Лютий |
|
|||||||||
1 |
Бібліофорсаж « Світлофор - найкращий друг » |
8 лютого |
Бібліотекар |
|||||||
2. |
Містомайстрівізствореннявалентинок «Подаруйчасточкулюбові» |
До 14 лютого |
Бібліотекар |
|||||||
3 |
Підготувати виставку-фоторепортаж до дня Героїв Небесної Сотні |
20-22 лютого |
Бібліотекар |
|||||||
4. |
Оформити тематичну полицю до Міжнародного дня рідної мови – 21 лютого, для учнів 1-4 кл. „Рідна мова – Всесвіту основа”
|
Другий тиждень |
Бібліотекар |
|||||||
5. |
Оформити книжкову виставку, та он-лайн презентацію творчості до дня народження Лесі Українки – української поетеси, письменниці. |
До 25 лютого |
Бібліотекар |
|||||||
6 |
Гра-презентація дитячих книг сучасних українських письменників. |
27 лютого |
бібліотекар |
|||||||
Березень |
||||||||||
1 |
Аргумент-гра «Шевченко - супергерой».До 210 річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861), українського поета, художника |
До 9 березня |
Бібліотекар |
|||||||
2. |
Оформити тематичну виставку «Видатні жінки епохи» |
До 8.03. |
Бібліотекар |
|||||||
3. |
Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги (за окремим планом) |
Третій тиждень |
Бібліотекар, Класовод 4 кл |
|||||||
4. |
Оформити книжкову виставку до дня театру «Весь світ – театр, і люди в ньому актори» |
До 27 березня |
Бібліотекар |
|||||||
5. |
Скласти список рекомендованої літератури „Скільки світу, стільки й сміху” |
До 1 квітня |
Бібліотекар |
|||||||
6 |
Інформаційна перерва в бібліотеці «Подорож книжковими полицями». |
Бібліотекар |
||||||||
|
Квітень |
|||||||||
1. |
Інтерактивні пазли «Здоров’я дитини- важливо!» |
5 квітня |
Бібліотекар |
|||||||
2 |
Віртуальна виставка "Для тих, хто не любить читати" |
2 квітня |
Актив |
|||||||
3 |
Каскад інформаційних повідомлень . До Міжнародного дня птахів: «Я милуюся птахами» . |
1 квітня |
Бібліотекар, актив |
|||||||
4. |
Оформити книжкові виставки: „Скоро державна атестація”, „Для вас випускники” |
Другий тиждень |
Бібліотекар |
|||||||
5. |
Оформити тематичну полицю „Загляньмо в очі природі” присвячену дню Матері-Землі |
До 22 квітня |
Бібліотекар |
|||||||
7. |
Доповнити папку „Чорнобиль – біль наш довічний” і оформити книжкову виставку. |
До 26 квітня |
Бібліотекар |
|||||||
Травень |
||||||||||
1. |
Виставка-дослідження «І буде пам’ять вічно жити про дні ті легендарні» (до Дня пам'яті та примирення, присвячених пам'яті жертв Другої світової війни) Виставка-реквієм "І пам'ять про війну нам книга оживляє". |
Перший тиждень |
Бібліотекар |
|||||||
3. |
Оформити книжкову виставку «Я перед нею помолюсь, як перед образом святим» присвячену Дню Матері. |
До 13 травня |
Бібліотекар |
|||||||
4 |
ЄвроЛітераТур до Дня Європи в Україні |
20 травня |
Бібліотекар |
|||||||
5 |
«Тиждень поверненої книги» -Експрес-інформація по класах про боржників бібліотеки. - повернення книжок . - відшкодування втраченої літератури |
Бібліотекар Кл.керівники |
||||||||
Червень |
||||||||||
1. |
Прийом підручників (згідно плану) |
|
Бібліотекар |
|||||||
2. |
Планування роботи на наступний навчальний рік |
Протягом місяця |
Бібліотекар |
|||||||
3. |
Провести інвентаризацію навчальної літератури |
Перший тиждень |
Бібліотекар, комісія |
|||||||
4. |
Робота з боржниками |
Протягом місяця |
Бібліотекар |
|||||||
5. |
Поповнювати електронну базу даних «Книжковий фонд» |
Протягом року |
Бібліотекар |
|||||||
8. Робота з активом бібліотеки
№ з/п |
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
1 |
Вибрати актив бібліотеки. Скласти план роботи активу бібліотеки. |
Вересень – жовтень |
Бібліотекар Педагог-організатор |
2 |
Проводити в бібліотеці засідання активу щодо популяризації книги та довідково-бібліографічного апарату бібліотеки, реклами книги, збереження підручників. |
Щоквартально |
Бібліотекар Актив бібліотеки |
3 |
Проводити рейди перевірки підручників з метою формування дбайливого ставлення до навчальної книги. |
1 раз на семестр |
Актив бібліотеки Бібліотекар Педагог-організатор |
4 |
Залучити актив до роботи:
|
Протягом року |
Актив бібліотеки Бібліотекар |
5 |
Практичне заняття «Робота з каталогом». |
Зимові канікули |
Бібліотекар |
6 |
Заходи по збереженню фонду підручників:
|
1 раз на семестр |
Актив бібліотеки Бібліотекар |
7 |
Участь у Всеукраїнських заходах:
|
За планом |
Актив бібліотеки Бібліотекар |
9. Робота з батьками.
№ |
Назва заходів та технологій |
Для кого |
Дата |
Відповідальні |
1 |
Бібліотечне інформування батьків щодо виховання дітей та роботи бібліотеки. |
батьки |
протягом року |
|
2. |
Залучення батьків до благодійної акції бібліотеки «Подаруй бібліотеці книгу» |
батьки |
Протягом вересня |
|
3. |
Виступи на батьківських зборів із питаннями вивчення читацьких інтересів , збереження книжкового фонду бібліотеки та ін. |
батьки |
Протягом року |
|
4 |
День відкритих дверей для батьків. |
батьки |
Вересень |
|
5 |
Бібліотечні виставки, поради для батьків. |
батьки |
Протягом року |
|
6. |
Консультації для батьків із питання читанням молодших школярів. |
батьки |
Протягом року |
10.Робота з педагогічним колективом
№ п/п |
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
1. |
Інформаційне забезпечення вчителів новинками літератури. |
Постійно |
Бібліотекар |
2. |
Оформлення книжкових виставок до педрад та методичних засідань вчителів-предметників . |
За потребою |
Бібліотекар |
3. |
Підготовка анотованих списків літератури для вчителів-предметників. |
За потребою |
Бібліотекар |
4. |
Брати участь у педрадах, семінарах, творчих групах. |
Протягом року |
Бібліотекар |
5. |
Поповнювати папки на допомогу виховному процесу :
|
Протягом року |
Бібліотекар |
7. |
Поповнювати матеріалами раніш оформлені папки. |
Постійно |
Бібліотекар |
8. |
Індивідуальне інформування вчителів, що атестуються. |
Постійно |
Бібліотекар |
9. |
Участь у підготовці та проведенні предметних тижнів. |
Постійно |
Бібліотекар |
10. |
Допомога у виборі літератури педколективу при проведенні масових заходів. |
За потребою |
Бібліотекар |
11. |
Допомога класним керівникам початкових класів книжковими добірками щодо організації уроків позакласного читання. |
За потребою |
Бібліотекар |
12.Підвищення професійної компетентності
№ з/п |
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
1 |
Знайомитися з новими надходженнями, періодикою, інформаційними ресурсами. |
Протягом року |
Бібліотекар |
4 |
Підвищувати і вдосконалювати професійний рівень. Самоосвіта. |
За потребою |
Бібліотекар |
5 |
Спілкуватися з бібліотекарямиБілоберізької ТГ, ділитися своїм та переймати їх досвід . |
Протягом року |
Бібліотекар |
6 |
Підвищувати професійний рівень: брати активну участь у фахових вебінарах. |
Протягом року |
Бібліотекар |
Підпис зав.бібліотекою___________________
«ЗАТВЕРДЖУЮ»
______________________
______________________
ПЛАН
РОБОТИ
БІБЛІОТЕКИ УСТЕРІКІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ
2022-2023 навчальний рік
Зміст
1. Аналіз роботи бібліотеки Устеріківської гімназії за 2021-2022 н. р.
2. Основні напрями роботи бібліотеки у 2022-2023 н. р.
3. Організація інформаційної - маркетингової діяльності.
4. Моніторинг розвитку інформаційних потреб та самоосвітній діяльності учнів.
5. Формування та збереження бібліотечного фонду літератури згідно з освітянськими задачами гімназії.
6. Заходи щодо збереження бібліотечного фонду підручників та виховання дбайливого відношення до книги.
7. Виховання інформаційної культури школярів, інформаційно-бібліографічна робота
8. Організація довідково-бібліографічного апарата, пропаганда бібліографічних знань.
9. Популяризація літератури на допомогу навчально-виховному процесу .
10. Робота з активом бібліотеки
11. Робота з батьками, педагогічним колективом.
12.Підвищення професійної компетентності.
Аналіз роботи бібліотеки гімназії
у 2021-2022 навчальному році
Бібліотека гімназії — це скарбниця інформації в гімназії, фундамент освіти і самоосвіти. Головна функція її — зробити інформацію доступною. Своїми методами і засобами роботи вона допомагає здійснювати єдину для гімназії державну програму освіти і виховання дітей. Найголовніше завдання бібліотекаря – прищеплення учням любові до книги, вміння користуватися нею та швидко орієнтуватися в інформаційному просторі. Бібліотека є структурним підрозділом гімназії, який здійснює бібліотечно-інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення навчально-виховного процесу. Свою роботу вона організовує спільно з педагогічним колективом відповідно до планів роботи і регламентуючої документації. У 2021-2022 навчальному році бібліотека працювала над проблемою «Роль бібліотеки гімназії у формуванні читацьких компетентностей школярів».
Бібліотекарка протягом року здійснювала системну, цілеспрямовану допомогу школярам в успішному засвоєнню навчальних програм, розвитку їх творчого мислення, пізнавальних інтересів і здібностей з використанням бібліотечного ресурсу; удосконалювали традиційні й нові бібліотечні технології; забезпечували можливості найбільш повного й швидкого доступу до документів; використовували різні форми проведення масових та інформаційних заходів. Саме тому бібліотека гімназії є інформаційним центром як для учнів, так і для вчителів, одним із важливих напрямків роботи якого є формування інформаційної культури читачів з використанням різних джерел інформації.
Протягом 2021-2022 навчального року були оформлені такі книжкові виставки: «Це моя Україна - це моя Батьківщина!»; виставка - фотовернісаж «Краса рідного краю»; виставка - дискусія «Слава козацька не вмре, не поляже»; «Шкільний підручник –книга ділового читання»; виставка «Інноваційні технології, методи та методики роботи з особливими дітьми»; «Українське свято: обряди і традиції»; виставка - галерея «Україна моя вишивана»; виставка - книжкові оплески «Світова велич Кобзаря»; виставка - пам'ять «Подвиг народу –подвиг безсмертя»;
Тематичні полиці:
- «Пам'ятаємо героїв», «Мова –душа народу»; «Дзвони нашої гіркої пам’яті» ; «Соборна –сила України»; «Моя велична Українська мово!»; «Чорнобиль –не має минулого часу».
Тематичні папки:
«Голодомор», «Українські народні звичаї», «Закон, право, мораль», «Національна символіка України», «Про шкідливі звички», «Дитина в автономній ситуації, де чатує небезпека», «Шануємо тебе, рідна мово», «Спорт - всім», «Шануймо хліб», «9 травня - «Поради батькам», «Поради читачам», «У світі професій», «Письменники», «Веселі загадки», «Рекомендаційні списки».
Треба зазначити, що резерви бібліотеки гімназії в справі інформаційної роботи далеко не вичерпані. Постійний пошук нових, ефективних технологій, прагнення до формування системи інформаційної підтримки освіти, тісний взаємозв’язок і взаємодія з педагогічним колективом буде сприяти утвердженню бібліотеки гімназії як справжнього культурного, інформаційного і освітнього центру, який одержує, зберігає і розповсюджує різноманітні джерела інформації, здатні задовольнити будь-які запити своїх читачів.
Основні показники роботи шкільної бібліотеки:
Основні показники |
Навчальний рік |
|
2021-2022 |
||
Кількість учнів в школі |
81 |
|
Всього читачів |
130 |
|
Всього читачів учнів |
70 |
|
% читачів |
86 |
|
Кількість відвідувань |
27 |
|
Книговидача |
1186 |
|
Середня читаність |
9,1 |
|
Середнє відвідування |
9 |
|
Фонд підручників |
1420 |
|
Фонд літератури |
1561 |
- Основні напрямки роботи
бібліотеки на 2022-2023н.р.
1. Реалізація державної політики в галузі загальної освіти, розвитку та удосконалення навчально-виховного процесу.
2. Виховання в учнів культури та шанобливого ставлення до книги, як головного джерела знань.
3. Виховання в учнів інформаційної культури, вміння користуватися бібліотекою, її послугами, книгою, довідковим апаратом.
4. Забезпечення росту професійної компетентності педагогічних працівників, озброєння їх знаннями сутності сучасних освітніх та виховних технологій.
5. Сприяння різними формами та методами бібліотечної роботи самоосвіті учнів та вчителів, формування навичок свідомого, осмисленого добору інформаційних джерел, систематизації та оцінки інформації.
6. Задоволення потреб учнів, пов’язаних з розвитком інтересу до свідомого вибору професії.
7. Використання інноваційних технологій та методів проектної діяльності у роботі бібліотеки. Оновлення електронної бази даних книжкового фонду бібліотеки.
8. Залучення спонсорських коштів до комплектування та обладнання бібліотеки.
При складанні плану враховані такі документи:
- Закон України «Про освіту»
- Закон України «Про бібліотеку та бібліотечну справу»
- Положення про бібліотеку середнього загально-освітнього закладу
- Концепція «Про національно-патріотичне виховання дітей та молоді», Про Стратегію національно-патріотичного виховання.
- Рекомендації Міністерства культури та інформаційної
політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів
у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України
- Організація інформаційної - маркетингової діяльності.
Сприяння національному відродженню та духовному становленню учнів-користувачів бібліотеки: Вивчення, інформування і задоволення читацьких потреб на книжку та інформацію
№ |
Назва заходів та технологій |
Клас |
Дата |
Відповідальні |
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. |
Оформлення наочної інформативної бази бібліотеки. Затвердження графіка роботи бібліотеки та ознайомлення з ним користувачів бібліотеки. Складення системи обслуговування учнів:
- групове обслуговування читачів з уже сформованим інтересом при виборі книг:
Вивчення та задоволення інформаційних потреб читачів. Регулярно проводити бесіди з читачами про правила користування та правила читання в шкільної бібліотеки. За гнучким графіком проводити масові заходи та бібліотечні уроки, ББЗ з використанням інноваційних технологій Проводити рейди –перевірки підручників та інформувати про новинки. |
2-9 2-9 2-9 2-9 2-9 2-9 2-9 1-9 |
вересень вересень вересень протягом року при записі протягом року протягом року протягом року протягом року протягом року протягом року |
4. Моніторинг розвитку інформаційних потреб та самоосвітній діяльності учнів.
№ |
Назва заходів та технологій |
Клас |
Дата |
Відповідальні |
1. 2. 3 |
Скласти систему вивчення інформаційних потреб читачів:- проводити анкетування учнів при запису до бібліотеки, при проведенні бібліотечних уроків та інших заходів. Створення позитивного іміджу кращих читачів школи, визначення та нагородження. Провести аналіз читання окремих групи читачів, які вимагають додаткового супроводу: Недостатньо читаючі діти. |
2-9 |
Протягом року |
5. Формування та збереження бібліотечного фонду літератури згідно з освітянськими задачами школи.
№ |
Напрямки роботи |
Термін виконання |
відповідальні |
1 |
Ведення сумарного та інвентарного обліку літератури, що надійшла до книжкового фонду бібліотеки. Її технічне опрацювання. |
При надходженні |
|
2 |
Бібліографічний опис книг та журналів. |
Протягом року |
|
3 |
Проводити систематичне упорядкування фонду, нових надходжень, періодики |
Протягом року |
|
4 |
Провести акцію «Подаруй бібліотеці книгу!» |
Вересень -жовтень |
|
5 |
Оновлення бази даних підручників та книжкового фонду бібліотеки |
Протягом року |
|
6 |
Ведення зошита заміни втрачених документів книжкового фонду. |
Протягом року. |
|
7 |
Оформлення передплати на періодичні видання |
1 раз на півроку |
|
8 |
Реєстрація та технічне опрацювання періодичних видань |
Протягом року. |
|
9 |
Розстановка книг за класифікацією УДК. |
Постійно |
6. Заходи щодо збереження бібліотечного фонду підручників та виховання дбайливого відношення до книги.
№ |
Назва заходів та технологій |
Клас |
Дата |
Відповідальні |
1. 2. 3. 4. 5. 6. |
Оформити пакет документів на видачу підручників в тимчасове користування в школі. Спланувати роботу по вихованню дбайливого ставлення до навчальної книги : проводити перевірки стану підручників у класах, виховні години ,бесіди . Провести акцію «Подаруй книгу у бібліотеку! Ведення всіх операцій по обліку бібліотечного фонду підручників (згідно Інструкції). Зробити замовлення підручників на поточний навчальний рік Постійно контролювати потреби в навчальній літературі. |
1-9 2-9 2-9 1-9. 1-9 1-9 |
02.09-06.09 постійно вересень-жовтень протягом року пр..року пр..року |
7. Виховання інформаційної культури школярів, інформаційно-бібліографічна робота
№ |
Напрямки роботи |
Термін виконання |
1 2 |
Проводити індивідуальні бесіди про культуру читання Розкриття основних функцій бібліотеки гімназії через виступи на батьківських зборах, виховних годинах. |
Постійно Протягом року |
3 4 5 |
Висвітлення даної тематики на сайті бібліотеки Організація книжкових виставок: тематичних, нових надходжень, до знаменних і пам’ятних дат. Також і в онлайн- форматі. Надання бібліографічних довідок Створення бібліографічних списків на відповідну тему Підготовка та проведення бібліографічних оглядів літератури, періодики, підручників на педрадах, конференціях, семінарах. Підготовка інформаційних бюлетенів, експрес-інформацій |
Протягом року Протягом року Протягом року Протягом року Протягом року Протягом року |
6 7 8 |
8. Організація довідково-бібліографічного апарата, пропаганда бібліографічних знань.
№ |
Назва заходів та технологій. |
Клас |
Дата |
Відповідальні |
1 2. 3. 4. |
Поновити систему діючих картотек на допомогу удосконалення інформаційної компетентності вчителів. Продовжити роботу по редагуванню традиційних картотек та каталогу: - каталог педагогічної літератури, систематична картотека статей, тематичних картотек для учнів та вчителів Спланувати проведення занять по пропаганді бібліотечних знань з використанням інноваційних технологій, групові форми роботи , інтерактивні технології, проєктна методика. Поповнювати тематичні папки . |
Вчителя 2-9 кл 2-9 2-9 |
Постійно протягом року вересень протягом року |
9. Популяризація літератури на допомогу навчально-виховному процесу.
№ п/п |
Заходи |
Дата |
Відповідальний |
||||||||||
Серпень - вересень |
|||||||||||||
1. |
Вивчити стан забезпечення учнів підручниками |
серпень |
Бібліотекарка |
||||||||||
2. |
Здійснити прийом і технічну обробку нової літератури і підручників. |
серпень вересень |
Бібліотекарка |
||||||||||
3. |
Провести перереєстрацію читачів на 2022-23н.р. |
вересень |
Бібліотекарка |
||||||||||
4. |
Консультувати читачів під час видачі літератури щодо правил користування бібліотекою. |
вересень |
Бібліотекарка |
||||||||||
5. |
Видати підручники згідно графіка учням школи |
Серпень-вересень |
Бібліотекарка, кл. керівники |
||||||||||
6. |
Підібрати матеріал для першого уроку |
серпень |
Бібліотекарка
|
||||||||||
7. |
Створити новий актив читачів на 2022-23н.р. |
вересень |
Бібліотекарка |
||||||||||
8. |
Провести аналіз складу підручників і літератури на засідання творчих груп вчителів предметників та класоводів. |
серпень-вересень |
Завуч НВР, бібліотекарка |
||||||||||
9. |
Оформити книжкову виставку- заклик «Наша мета -Україна свята» |
серпень |
Бібліотекар |
||||||||||
10 |
Організувати творчу групу «Книжкова лікарня» |
вересень |
Бібліотекарка |
||||||||||
11 |
Оформити інформаційний бюлетень до дня фізкультури та спорту «Спорт – модно, здорово, захопливо» |
11 вересня |
Бібліотекарка |
||||||||||
12 |
Провести літературну гру «Обізнаний, значить врятований» під час свята до дня рятувальника |
17 вересня |
Бібліотекарка, учні 5-9-х класів |
||||||||||
13 |
Оформити книжкову виставку до Дня партизанської слави України. |
22 вересня |
Бібліотекарка |
||||||||||
14 |
День пам'яті жертв Бабиного Яру |
29. 09 |
Бібліотекарка |
||||||||||
15 |
Підготувати і провести захід, присвячений Всеукраїнському дню бібліотек (окремо) |
До 30 вересня |
Бібліотекарка, кл. керівники, ЗНР, педагог-організатор |
||||||||||
Жовтень |
|||||||||||||
1 |
Підготувати виставку-презентацію літератури до Дня учителя |
02.10. |
Бібліотекарка |
||||||||||
2 |
Оформити книжкову виставку «Брати наші менші» до дня захисту тварин. |
02.04 |
Бібліотекарка |
||||||||||
3 |
Підготувати і провести Місячник шкільної бібліотеки присвячений Всеукраїнському дню бібліотек « В нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи!» (окремо) |
Протягом місяця |
Бібліотекарка, кл. керівники, ЗВР, педагог- організатор |
||||||||||
4 |
Оформити тематичну виставку до Міжнародного дня боротьби проти насилля «Підліток і закон» |
До 5 жовтня |
Бібліотекарка |
||||||||||
5 |
Оформити книжкову виставку «Лицарі сонця» |
14 жовтня |
Бібліотекарка |
||||||||||
6 |
Робота творчої групи «Книжкова лікарня» |
Третій тиждень |
Бібліотекарка
|
||||||||||
Листопад |
|||||||||||||
1 |
Спланувати і провести заходи до Дня української писемності – 9 листопада. |
Другий тиждень |
Бібліотекарка, вч.-предметники |
||||||||||
2 |
Проаналізувати читацькі формуляри учнів 1-4 класів |
Протягом місяця |
Бібліотекарка, кл.керівники |
||||||||||
3 |
Робота творчої групи «Книжкова лікарня» |
Третій тиждень |
Бібліотекарка |
||||||||||
4 |
60 років від дня народження Ірен Віталіївни Роздобудько (1962), українського прозаїка, поетеси, сценаристки, ілюстраторки – презентація книг. |
3листопада |
Бібліотекарка |
||||||||||
5 |
Підготувати книжкову виставку до Дня гідності і свободи. Зробити онлайн- презентацію літератури. |
20 листопада |
Бібліотекарка |
||||||||||
6 |
Рейд-огляд підручників. |
Четвертий тиждень |
Бібліотекарка, актив |
||||||||||
7 |
Взяти участь у підготовці і проведенні Дня пам’яті жертв голодомору. Оформити книжкову виставку - «Скорботна свічка пам’яті святої» |
Четвертий тиждень |
Бібліотекарка |
||||||||||
8 |
Скласти рекомендаційний список літератури „Трагедія України – голодомор”. |
27 листопада |
Бібліотекарка |
||||||||||
Грудень
|
|||||||||||||
1. |
Виставка –book market «Що ми знаємо про ВІЛ» |
До 1 грудня |
Бібліотекарка, соціальний педагог |
||||||||||
2 |
300 років від дня народження Григорія Савича Сковороди (1722-1794), українського поета, філософа – година пам'яті «Світ ловив мене, та не піймав» |
3 грудня |
Бібліотекарка, актив бібліотеки, педагог-організатор |
||||||||||
3. |
Оформити книжкову виставку „Ось де, люди, наша слава, слава України” (до дня захисника Вітчизни) |
До 4 грудня |
Бібліотекарка |
||||||||||
4 |
«Книга та комп’ютер у інформаційному суспільстві» (урок – діалог) |
7 грудня |
Бібліотекарка |
||||||||||
5 |
Проредагувати базу данних «Підручниковий фонд». |
До 27 грудня |
Бібліотекарка |
||||||||||
6 |
Підібрати літературу до свята Святого Миколая |
Третій тиждень |
Бібліотекарка |
||||||||||
7 |
Оформлення робочої документації, подання звітів. |
До 30 грудня |
Бібліотекарка
|
||||||||||
8 |
Підібрати літературу і провести бесіди „Як зустрічають Новий рік у різних країнах” |
Четвертий тиждень |
Бібліотекарка |
||||||||||
Січень |
|||||||||||||
1. |
Оформити книжкову виставку «Радуйся, земле» |
Перший тиждень |
Бібліотекарка |
||||||||||
2. |
Проаналізувати читацькі формуляри 5-9 кл. |
Протягом місяця |
Бібліотекарка |
||||||||||
3. |
Оформити тематичну виставку, присвячену Дню Соборності України “Соборна і свята, моя ти Україно” |
22 січня |
Бібліотекарка |
||||||||||
4. |
Підібрати літературу і оформити книжкову виставку до дня вшанування подвигу юних українців під Крутами -«Квіти у полі, там де Крути…» |
29.01 |
Бібліотекарка |
||||||||||
Лютий |
|
||||||||||||
1 |
Бібліофорсаж « Світлофор - найкращий друг » |
8 лютого |
Бібліотекарка |
||||||||||
2. |
Місто майстрів із створення валентинок «Подаруй частинку любові» |
До 14 лютого |
Бібліотекарка |
||||||||||
3 |
Підготувати виставку-фоторепортаж до Дня Героїв Небесної Сотні |
20-22 лютого |
Бібліотекарка |
||||||||||
4. |
Оформити тематичну полицю до Міжнародного дня рідної мови – 21 лютого, для учнів 1-4 кл. „Рідна мова – Всесвіту основа”
|
Другий тиждень |
Бібліотекарка |
||||||||||
5. |
Оформити книжкову виставку та онлайн- презентацію творчості до дня народження Лесі Українки – української поетеси, письменниці. |
До 25 лютого |
Бібліотекарка |
||||||||||
6 |
Організувати літературний вечір пам’яті Лесі Українки «Довго щирими сими словами до людей промовлятиму я» |
25 лютого |
Бібліотекарка |
||||||||||
Березень |
|||||||||||||
1 |
Оформити тематичну виставку «Шевченко – український художник», Буктрейлер «Шевченко Тарас, наче сонце для нас» |
До 9 березня |
Бібліотекарка |
||||||||||
2. |
Оформити тематичну виставку «Видатні жінки епохи» |
До0 8.03. |
Бібліотекарка |
||||||||||
3. |
Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги (за окремим планом) |
Третій тиждень |
Бібліотекарка, Класовод 4 кл. |
||||||||||
4. |
Оформити книжкову виставку до дня театру «Весь світ – театр, і люди в ньому актори» |
До 27 березня |
Бібліотекарка |
||||||||||
5. |
Скласти список рекомендованої літератури „Скільки світу, стільки й сміху” |
До 1 квітня |
Бібліотекарка |
||||||||||
|
Квітень |
||||||||||||
1. |
Підготувати книжкову виставку «Сміх запорука здоров’я» українських письменників-гумористів, "Щирий сміх подовжує життя" |
3 квітня |
Бібліотекарка |
||||||||||
2 |
Каскад інформаційних повідомлень . До Міжнародного дня птахів: «Я милуюся птахами» . |
Бібліотекарка, актив |
|||||||||||
3. |
Оформити книжкові виставки: „Скоро державна атестація”, „Для вас випускники” |
Другий тиждень |
Бібліотекарка |
||||||||||
4. |
Оформити тематичну полицю „Загляньмо в очі природі” присвячену дню Матері-Землі |
До 22 квітня |
Бібліотекарка |
||||||||||
5. |
Скласти список рекомендованої літератури « Надії зеленого дому» (на екологічну тематику) |
Третій тиждень |
Бібліотекарка |
||||||||||
6. |
Доповнити папку „Чорнобиль – біль наш довічний” і оформити книжкову виставку. |
До 26 квітня |
Бібліотекарка |
||||||||||
Травень |
|||||||||||||
1. |
Оформити книжкову виставку «Ніщо не забуте – ніхто не забутий» |
Перший тиждень |
Бібліотекарка |
||||||||||
2. |
Підготувати список рекомендаційної літератури для дітей 1-4 класів «Діти війни» Урок – мужності «Дитинство, опалене війною» |
Перший тиждень |
Бібліотекарка |
||||||||||
3. |
Оформити книжкову виставку «Я перед нею помолюсь, як перед образом святим» присвячену Дню Матері. |
До 13 травня |
Бібліотекарка |
||||||||||
4 |
«Тиждень поверненої книги» -Єкспрес-інформація по класах про боржників бібліотеки. - повернення книжок . - відшкодування втраченої літератури |
Бібліотекарка Кл.керівники |
|||||||||||
Червень |
|||||||||||||
1. |
Прийом підручників (згідно плану) |
|
Бібліотекарка |
||||||||||
2. |
Планування роботи на наступний навчальний рік |
Протягом місяця |
Бібліотекарка |
||||||||||
3. |
Провести інвентаризацію навчальної літератури |
Перший тиждень |
Бібліотекарка, комісія |
||||||||||
4. |
Робота з боржниками |
Протягом місяця |
Бібліотекарка |
||||||||||
10. Робота з активом бібліотеки
№ з/п |
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
1 |
Вибрати актив бібліотеки. Скласти план роботи активу бібліотеки. |
Вересень – жовтень |
Бібліотекарка Педагог-організатор |
2 |
Проводити в бібліотеці засідання активу щодо популяризації книги та довідково-бібліографічного апарату бібліотеки, реклами книги, збереження підручників. |
Щоквартально |
Бібліотекарка Актив бібліотеки |
3 |
Проводити рейди перевірки підручників з метою формування дбайливого ставлення до навчальної книги. |
1 раз на семестр |
Актив бібліотеки Бібліотекарка Педагог-організатор |
4 |
Залучити актив до роботи:
|
Протягом року |
Актив бібліотеки Бібліотекарка |
5 |
Заходи по збереженню фонду підручників:
|
1 раз на семестр |
Актив бібліотеки Бібліотекарка |
6 |
Участь у Всеукраїнських заходах:
|
За планом |
Актив бібліотеки Бібліотекар |
11. Робота з батьками.
№ |
Назва заходів та технологій |
Для кого |
Дата |
Відповідальні |
1 |
Бібліотечне інформування батьків щодо виховання дітей та роботи бібліотеки. |
батьки |
протягом року |
|
2. |
Залучення батьків до благодійної акції бібліотеки «Подаруй бібліотеці книгу» |
батьки |
Протягом вересня |
|
3. |
Виступи на батьківських зборів із питаннями вивчення читацьких інтересів , збереження книжкового фонду бібліотеки та ін. |
батьки |
Протягом року |
|
4 |
День відкритих дверей для батьків. |
батьки |
Вересень |
|
5 |
Бібліотечні виставки, поради для батьків. |
батьки |
Протягом року |
|
6. |
Консультації для батьків із питання читанням молодших школярів. |
батьки |
Протягом року |
Робота з педагогічним колективом
№ п/п |
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
1. |
Інформаційне забезпечення вчителів новинками літератури |
Постійно |
Бібліотекарка |
2. |
Оформлення книжкових виставок до педрад та методичних засідань вчителів-предметників . |
За потребою |
Бібліотекарка |
3. |
Підготовка анотованих списків літератури для вчителів-предметників. |
За потребою |
Бібліотекарка |
4. |
Брати участь у педрадах, семінарах, ШМО та РМО. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
5. |
Поповнювати картотеки на допомогу виховному процесу :
|
Протягом року |
Бібліотекарка |
7. |
Поповнювати матеріалами раніш оформлені картотеки. |
Постійно |
Бібліотекарка |
8. |
Індивідуальне інформування вчителів, що атестуються. |
Постійно |
Бібліотекарка |
9. |
Участь у підготовці та проведенні предметних тижнів. |
Постійно |
Бібліотекарка |
10. |
Допомога у виборі літератури педколективу при проведенні масових заходів. |
За потребою |
Бібліотекарка |
11. |
Допомога класним керівникам початкових класів книжковими добірками щодо організації уроків позакласного читання. |
За потребою |
Бібліотекарка |
12.Підвищення професійної компетентності
№ з/п |
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
1 |
Знайомитися з новими надходженнями, періодикою, інформаційними ресурсами. |
Протягом року |
Бібліотекар-ка |
2 |
Передплатити фаховий журнал «Шкільна бібліотека», «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр», «Шкільний бібліотекар» (за можливості). |
Жовтень |
-//- |
3 |
Взяти активну участь у роботі методоб’єднання шкільних бібліотекарів. |
За планом РМО |
Бібліотекар-ка |
4 |
Підвищувати і вдосконалювати професійний рівень. Самоосвіта. |
За потребою |
Бібліотекар-ка |
5 |
Спілкуватися з шкільними бібліотекарями району, ділитися своїм та переймати їх досвід . |
Протягом року |
Бібліотекар-ка |
6 |
Підвищувати професійний рівень: брати активну участь у фахових вебінарах. |
Протягом року |
Бібліотекар-ка |
Підпис зав.бібліотекою____
«ЗАТВЕРДЖУЮ»
Директор
Устеріківської гімназії
Білоберізької сільської ради ТГ
річний план роботи
шкільної
бібліотеки
Устеріківської гімназії Білоберізької
сільської ради ТГ
2021-2022 Н.р.
ЗМІСТ
- Аналіз роботи шкільної бібліотеки Устеріківської гімназії у 2020-2021 навчальному році.
- Основні завдання і напрямки роботи шкільної бібліотеки у 2021-2022 навчальному році.
- Заходи за розділами:
- Організація роботи шкільної бібліотеки як простору інформаційної взаємодії та соціально-культурної комунікації учасників освітнього процесу.
- Індивідуальна робота з читачами.
- Обслуговування читачів.
- Організація книжкових фондів і каталогів.
- Робота з підручниками.
- Масові заходи з популяризації літератури.
Інформаційно-бібліографічна робота.
- Краєзнавча робота.
- Пропаганда літератури шляхом проведення масових заходів спільно з педагогічним колективом.
- Актив бібліотеки, а також робота спрямована на допомогу громадським та творчим об’єднанням школярів.
- Робота ДБА.
- Робота з педагогічним колективом гімназії.
- Робота з батьками.
- Менеджмент і маркетинг бібліотеки.
- Додаток 1. План заходів бібліотеки Устеріківської гімназії щодо посилення національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді.
- Додаток 2. План роботи Активу бібліотеки Устеріківської гімназії 2021-2022 навчальний рік.
Аналіз роботи шкільної бібліотеки Устеріківської гімназії
у 2020-2021 навчальному році
Шкільна бібліотека у 2020-2021 н. р. є структурним підрозділом гімназії, який здійснює бібліотечно-інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення навчально-виховного процесу. Свою роботу вона організовує спільно з педагогічним колективом відповідно до планів роботи і регламентуючої документації.
Робота бібліотеки Устеріківської гімназії була побудована згідно Закону України «Про бібліотечну справу» від 27.01.1995 №32/95 ВР, наказу МОН України від 14.05.1999 р. № 139 «Про затвердження Положення про бібліотеки ЗНЗ», постанов Кабінету Міністрів України, відповідних наказів Департаменту освіти Івано-Франківської обладміністрації, Департаменту освіти і науки Івано-Франківської міської ради, відділу освіти Білоберізької сільської ради ТГ Устеріківської гімназії.
Робота бібліотеки ведеться згідно річного плану. Вона спрямована на національно-патріотичне, громадське, трудове, естетичне виховання; виховання культури читання учнів, керівництво позакласним читанням; поповнення і збереження книжкових фондів. Робота бібліотеки Устеріківської гімназії у 2020-2021 навчальному році опиралася на вирішення завдань по інформаційному забезпеченню навчально-виховного процесу та здійснювала інформаційно-бібліографічний супровід упровадження Державних стандартів освіти, переходу до Нової української школи.
Бібліотекарка Жиколяк О.Г. протягом року:
- здійснювала системну, цілеспрямовану допомогу школярам в успішному засвоєнню навчальних програм, розвитку їх творчого мислення, пізнавальних інтересів і здібностей з використанням бібліотечного ресурсу;
- надавала інформаційну підтримку педагогічним працівникам у підвищенні методичної культури та педагогічної майстерності, допомогу в діяльності вчителів й учнів в освітніх проектах;
- формувала в учнів навички незалежного користувача бібліотеки, навчала користуватися книгою й іншими носіями інформації, пошуку, відбору й критичній оцінці інформації;
- удосконалювала традиційні й освоювала нові бібліотечні технології. Забезпечувала можливості найбільш повного й швидкого доступу до документів. Надавала методичні консультаційні допомоги педагогам, учням та їх батькам в одержанні інформації;
- використовувала різні форми проведення масових та інформаційних заходів.
Саме тому бібліотека гімназії стала інформаційним центром як для учнів, так і для вчителів, одним із важливих напрямків роботи якого є формування інформаційної культури читачів з використанням різних джерел інформації.
Шкільна бібліотека має абонемент, невеликий читацький зал. Приміщення бібліотеки відремонтовано та естетично оформлено. Для шкільних підручників бібліотека має ізольоване приміщення.
Протягом 2020-2021 навчального року бібліотекарі гімназії продовжувала формування бібліотечного фонду, який відповідав би за змістом освітнім, виховним та інформаційним потребам, а також забезпечувала бібліотечне обслуговування учнів та вчителів.
Були визначені конкретні форми інформування кожної категорії читачів з урахуванням їхніх потреб. Продовжувалося формування довідково-інформаційного фонду, були проведені виставки «Знайомтесь - нові книги!», «Українська книга – дітям!», «Прочитав сам – зацікав товариша», у яких з зацікавленістю прийняли участь учні гімназії.
Певна робота проводилася бібліотекаркою щодо популяризації літератури та медіа ресурсів, з цією метою були сформовані тематичні викладки книжного фонду, такі як: «Моя Батьківщина – Україна», «Край, овіяний легендами», «Правові знання – підліткам», «Сім׳я та школа – дві могутні сили виховання», «БЖД та правила дорожнього руху», «Пожежна безпека» тощо. Протягом поточного навчального року бібліотекарка гімназії розширювала бібліотечно-інформаційні послуги на основі вдосконалення традиційних і засвоєння нових бібліотечних форм і методів роботи, уведення в роботу новітніх технологій (комп’ютерні презентації, слайд-шоу, квести, проекти, буктрейлери, віртуальні виставки. Щомісяця оформлялася експрес-інформація «Інформаційний час», підготовлені виставки до ювілейних дат (письменників, видатних людей, міжнародних днів). Протягом навчального року було оформлено безліч яскравих книжково-ілюстративних виставок, викладок, поличок.
Бібліотека готувала різноманітні бібліографічні довідки, вела їх облік. Багато довідок носили фактичний та тематичний характер, наприклад: «Сучасний стан екології та екологічної катастрофи», «Пам’ятати довічно», «Щодо вибору підручників 4, 8 класів», тощо.
Діяльність шкільної бібліотеки у 2020-2021 навчальному році була спрямована на виховання в учнів інформаційної культури, любові до книги, культури читання, вміння користуватись бібліотекою, а також на забезпечення різноманітного змісту навчального процесу, всебічне сприяння підвищенню методичної майстерності вчителів шляхом популяризації педагогічної літератури та інформації про неї.
Особлива увага приділялася широкій популяризації української сучасної літератури, літератури з питань історії, культури українського народу та поваги до рідної мови, національно-культурних і духовних надбань нашого народу.
Отримуючи нову літературу, бібліотекарка Жиколяк О.Г. готувала «Інформаційний бюлетень новинок», «Зустріч з новими книгами» організовувала відкриті перегляди літератури та періодики «Зупинись на хвилинку – подивись на новинки». На бібліотечно-бібліографічних уроках діти вчились користуватися книгою і опановували навички спілкування. Проводились бесіди з таких тем: «Виникнення писемності», «Подорож у країну «Нечиталію», «Основні елементи книги», «Книга незвичайна – книга віртуальна», «Безпечний інтернет для дітей та підлітків», «Віртуальні бібліотеки: мандрівка сторінками сайтів дитячих видань». Слід зазначити, що бібліотекаркою протягом року були створені презентації «Ви прийшли в бібліотеку», «Структура книги», «Як користуватися довідником» та інші.
До святкових дат та урочистих подій були організовані протягом навчального року виставки, викладки, полички, наприклад: «Україна – суверенна Держава», «Україна – європейська країна», «Дзвони Чорнобиля», «Майдан від першої особи», «Збережемо пам’ять про подвиг» тощо. Раз на чверть у читальному залі бібліотеки проводились інформаційні дні. Цього дня діяли книжкові виставки, були розкладені добірки статей, журналів, газет, а також усе нове і цікаве, що надійшло до бібліотеки гімназії за чверть, випускався інформаційний бюлетень «Радимо прочитати». Інформаційна робота серед педагогічного колективу включала також виступи на засіданнях методичних об’єднань вчителів-предметників з інформаційними оглядами, оглядами періодичних видань на допомогу вчителю.
Є багато форм і методів виховання культурної людини, прищеплення любові до книги і одна із них – прищеплення школярам навичок бібліотечно-бібліографічної грамотності. У популяризації основ бібліотечно-бібліографічних знань використовувалися найрізноманітніші методи: бесіди, лекції, практичні заняття, повідомлення учнів, різні види змагань, конкурсів. Особливо складно прищеплювати школярам навички користування довідковою літературою. Тому вчителі-предметники активно сприяли формуванню цих навичок: завдання з будь-якого предмета подавались так, що учні були змушені звертатися до словників і довідників, особливо вчителі географії, математики, хімії, історії, української мови та літератури. Пробудженню інтересу до довідкової та науково-популярної літератури сприяло використання таких форм позакласної роботи, як олімпіади, конкурси, тематичні уроки та свята.
Протягом року бібліотекою було проведено чимало цікавих і захоплюючих заходів:
- бесіди з учнями 2-9 класів щодо правил користування бібліотекою, виявлення їхніх інтересів та інформаційних потреб;
- поповнено фонд художньою, науково-популярною літературою для вчителів та учнів, подарованою учнями та батьками;
- розроблено схему залучення бібліотечного активу до роботи в бібліотеці та класних колективах гімназії;
- на належному рівні організовано роботу з інформаційного обслуговування читачів;
- проведено аналіз читацьких формулярів всіх класів гімназії з метою виявлення кращих читачів гімназії, класів, кращого читацького колективу. Кращі читачі, активісти бібліотеки, учасники конкурсних програм та вікторин, активні учасники бібліотечних акцій нагороджені Грамотами, Дипломами, Подяками;
- традиційними стали «Хвилини спілкування» з бібліотечно-бібліографічної грамотності учнів, комп`ютерні презентації з морально-етичного, патріотичного виховання, екологічної спрямованості, екскурсії до бібліотеки та посвята в читачі учнів молодших класів;
- з метою розкриття потенційних можливостей шкільної бібліотеки, підняття її престижу, привернення уваги вчительської, учнівської та батьківської громадськості до проблем бібліотеки навчального закладу, а також популяризації читання в Україні проведені заходи в рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек «Шкільна бібліотека – за здоровий спосіб життя»;
- оформлені розробки особистісних заходів та презентацій бібліотекарів для використання їх в навчально-виховному процесі;
Уся робота шкільної бібліотеки спрямована на виховання гармонійної, морально досконалої особистості, свідомої свого громадського обов`язку, відкритої до інтелектуального і творчого розвитку. Таким чином, дії бібліотекарів та всього педагогічного колективу дали певні результати.
Більшість учнів гімназії вільно орієнтуються у книжковому фонді бібліотеки відповідно до їх вікової групи; вони мають первинні знання про книгу, бібліографію, бібліотеку від загального ознайомлення з бібліотекою до знання змісту окремих розділів книжкового фонду і вибору книг.
Бібліотечним активом один раз у семестр в гімназії проводяться рейди-перевірки стану збереження підручників. Результати конкурсу члени активу висвітлюють в спеціальних інформаційних бюлетенях. В бібліотеці оформлений куточок «Книжкова лікарня», де учні лікують книги. Проводиться робота по ознайомленню учнів з правилами користування бібліотекою, даються рекомендації батькам щодо виховання у дітей бережливого ставлення до навчальної книги. Спільно з учителями проводяться бесіди, бібліотечні уроки з виховання у дітей бережливого ставлення до навчальної книги.
Треба зазначити, що резерви шкільної бібліотеки в справі інформаційної роботи далеко не вичерпані. Постійний пошук нових, ефективних технологій, прагнення до формування системи інформаційної підтримки освіти, тісний взаємозв’язок і взаємодія з педагогічним колективом буде сприяти утвердженню шкільної бібліотеки як справжнього культурного, інформаційного і освітнього центру, який одержує, зберігає і розповсюджує різноманітні джерела інформації, здатні задовольнити будь-які запити своїх читачів.
Таким чином, зміст роботи бібліотеки гімназії був спрямований на те, щоб формувати духовний світ дитини і сприяти гармонійному розвитку особистості, яка здатна бути спадкоємцем і продовжувачем прогресивних національних традицій.
Основні завдання і напрямки роботи бібліотеки
у 2021-2022 навчальному році
Невід’ємною складовою науково-освітянського та інформаційного простору є бібліотеки, які накопичують, зберігають і поширюють знання, що зафіксовані у друкованих та інших носіях інформації. Саме бібліотека є найважливішою творчою лабораторією, саме від її ресурсів і послуг залежить якість та зміст навчально-виховної роботи. Книга – це скарб, мудрість і досвід, ретельна праця, творча думка і презентація ідей.
Сьогодні основними завданнями шкільної бібліотеки є:
- піднесення бібліотечної справи на якісно новий рівень, інформатизація бібліотечних процесів, впровадження в роботу бібліотеки нових інформаційно-комунікаційних технологій, навчання користувачів технологіям інформаційного самообслуговування, створення нових та поповнення існуючих баз даних матеріалів, необхідних для забезпечення навчально-виховного процесу;
- сприяння реалізації державної політики в галузі освіти, розвитку навчально-виховного процесу; виховання загальної культури, національної свідомості, шанобливого ставлення до книги;
- підвищення інформаційної, освітньої, культурологічної, виховної, пізнавальної, інтелектуальної функцій, які вміщують найповніше інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу, надання інформаційно-методичної допомоги учням, педагогам в оволодінні основами наук і організації навчально-виховного процесу;
- координація роботи шкільної бібліотеки зі школярами, педагогами, батьками в популяризації книги, в задоволенні інформаційних потреб книгокористувачів, формуванні в них навички читання літератури;
- виховання у школярів інформаційної культури, культури читання; формування вмінь користуватись бібліотекою, її послугами, книгою, довідковим апаратом, базами даних, розвиток творчої думки, пізнавальних здібностей та інтересів школярів. Забезпечення росту професійної компетентності педагогічних кадрів;
- систематична робота шкільного бібліотекаря зі збереження, зміцнення та розширення книжкового фонду, формування ядра книжкового фонду, основу якого складала б українська книга; поповнення шкільного фонду краєзнавчими й бібліотекознавчими матеріалами, літературними доробками місцевих авторів; розширення книжкового фонду засобами проведення доброчинних акцій «Подаруй бібліотеці книгу»;
- якнайповніше забезпечення реалізації таких принципів функціонування шкільної бібліотеки, як пріоритет читацьких інтересів, глибоке і копітке їх вивчення та задоволення відповідно до можливостей бібліотеки: формування в дітей стійкої потреби в книзі;
- підвищення авторитету шкільного бібліотекаря, збільшення ролі його праці в навчально-виховному процесі школи, сприяння зростанню соціальної активності шкільного бібліотекаря, його готовності до сприйняття нових ідей, маркетингової діяльності як засобу та інструменту оптимізації процесу обслуговування і розширення сфери впливу шкільної бібліотеки.
І. Організація роботи шкільної бібліотеки як простору інформаційної взаємодії та соціально-культурної комунікації учасників освітнього процесу
№ з/п |
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
Обслуговування учнів, вчителів, батьків. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Виховання бібліотечно-бібліографічної грамотності учнів. Надання читачам кваліфікованої допомоги в доборі літератури про історію України, історію рідного краю. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Перереєстрація та запис нових читачів. Під час перереєстрації читачів виявити їхні інтереси до певних тем, інформаційні потреби, провести бесіду про правила користування бібліотекою. |
Вересень |
Бібліотекарка |
|
Екскурсії до шкільної бібліотеки учнів 1-х та 5х класів, знайомство з фондом. |
Вересень-жовтень |
Бібліотекарка |
|
Проведення інтерактивів про правила користування бібліотечним фондом з учнями школи. Гігієна читання. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Проведення заходів з ліквідації заборгованості читачів. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Робота з формулярами читачів. Звірити читацькі формуляри зі списками учнів по класах та списком працюючих педагогів. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Аналіз попиту на літературу програмних творів. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Виділити окрему групу учнів зі слабкою технікою читання (1-4 класи). |
Вересень-жовтень |
Бібліотекарка, педагоги |
|
Година спілкування про прочитану книгу. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Ознайомлення учнів з поняттям «медіатека». |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Консультації з вибору літератури біля книжкових полиць. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Організація масових заходів, книжкових виставок, оглядів літератури, що сприяють удосконаленню навчально-виховного процесу та популяризації книги та читання. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Відзначення кращих читачів на святі: «Країна казкова – країна книжкова» (до Всеукраїнського тиждень дитячої та юнацької книги). |
Березень- квітень |
Бібліотекарка |
|
Інформаційне забезпечення вчителів новинками літератури, що надійшли до бібліотеки:
|
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Спільна робота шкільної бібліотеки та педагогічного колективу щодо збереження фонду підручників:
|
Протягом року |
Бібліотекарка. Педагоги |
17. |
Спільна робота шкільної бібліотеки та педагогічного колективу щодо популяризації бібліотечно-бібліографічних знань (окремий план). |
Протягом року |
Бібліотекарка. Педагоги |
18. |
Інвентаризація фонду підручників на 10.06.2021. |
Червень |
Бібліотекарка |
ІІ. Індивідуальна робота з читачами
№ з/п |
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
1. |
Проводити індивідуальне консультування читачів при виборі книги:
|
Протягом року |
Бібліотекарка |
2. |
Виділити групи читачів за інтересами. |
Жовтень |
Бібліотекарка |
3. |
Аналіз читацьких формулярів: «Що читаємо? Як читаємо?» |
Лютий |
Бібліотекарка |
4. |
Проводити бібліографічні індивідуальні консультації:
|
Протягом року |
Бібліотекарка |
ІІІ. Обслуговування читачів
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
1. |
Організація інформаційної діяльності по спрямуванню національного самоусвідомлення і духовного становлення учнів – користувачів бібліотеки . |
Протягом року |
Бібліотекарка |
2. |
Залучення нових читачів:
|
Протягом року |
Бібліотекарка |
3. |
Обслуговування читачів протягом року. |
Систематично |
Бібліотекарка |
4. |
Налагодити індивідуальну роботу з читачами:
|
Протягом року Згідно плану роботи на рік |
Актив бібліотеки Бібліотекарка Бібліотекарка Вчителі початкових класів |
5. |
Продовження роботи літературно-інформаційного центру:
|
Протягом року |
Бібліотекарка |
6. |
Оформлення інформаційних і книжкових виставок і викладок. |
Систематично |
Бібліотекарка |
7. |
Участь у всеукраїнських конкурсах, акціях, інтернет:
|
Протягом року |
Бібліотекарка Вчителі-філологи. Актив бібліотеки |
ІV. Організація книжкових фондів і каталогів
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
|
Обробка, облік, розміщення нових надходжень. |
Жовтень – листопад |
Бібліотекарка |
|
Ведення індивідуального, сумарного обліку бібліотечного фонду. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Оформлення документації на нові надходження та систематична звірка її з бухгалтерією. |
1 раз у квартал |
Бібліотекарка |
|
Ведення чіткого обліку виданих підручників по класах. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Робота з фондом:
|
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Вилучення з фондів:
|
За потреби |
Бібліотекарка |
|
Комплектування книжкового фонду. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Робота з фондом підручників:
|
Вересень Травень Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Створення у кожному класі постів бережливих по збереженню книги (регулярне висвітлювання роботи постів бережливих на засіданнях Активу бібліотеки школи). |
Вересень Протягом року |
Класні керівники Бібліотекарка |
|
Заходи по збереженню фонду:
|
За потреби Протягом року |
Актив бібліотеки Класні керівники Бібліотекарка |
|
Ведення всіх операцій з обліку бібліотечного фонду підручників. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Підготовка актів на списання загубленої літератури, застарілої. |
Протягом року |
Оргкомітет Бібліотекарка |
|
Замовлення необхідних підручників на наступний навчальний рік на сайті Інституту модернізації змісту освіти. |
Згідно наказу Міністерства освіти України |
Бібліотекарка |
|
Провести інвентарізацію фондів художньої літератури та підручників. |
До 10.06.2022 |
Бібліотекарка |
|
Популяризація та вивчення бібліотечного фонду. |
Протягом року |
Кл. керівники, бібліотекарка |
V. Робота з підручниками
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
|
Своєчасно (до 10.09.) забезпечити учнів підручниками, які є у наявності. |
Серпень –Вересень |
Бібліотекарка |
|
Вивчати стан забезпеченості учнів підручниками з урахуванням особистих підручників. |
Вересень Жовтень |
Бібліотекарка |
|
Продовжувати комплектувати фонд шкільних підручників. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Замовляти необхідні підручники на наступний навчальний рік на сайті Інституту модернізації змісту освіти. |
Згідно наказу Міністерства освіти України |
Бібліотекарка |
|
Проводити списання підручників загублених читачами та застарілих. |
За потребою |
Бібліотекарка |
|
Огляд читацьких формулярів з метою виявлення боржників (результати повідомляти класним керівникам). |
За потребою |
Бібліотекарка, класні керівники |
|
Підбиття підсумків руху фонду. Діагностика забезпеченості учнів школи підручниками. |
Вересень та Червень |
Бібліотекарка |
|
Створення і підтримка комфортних умов для роботи читачів. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
VI. Масові заходи з популяризації літератури
Інформаційно-бібліографічна робота
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
|
Перше відвідування бібліотеки. Подорож бібліотекою. Знайомство з «книжковим домом». Поняття «читач», «бібліотека», «бібліотекар». |
Вересень |
Бібліотекарка |
|
Основні правила користування бібліотекою. Як самому записатися до бібліотеки. Як самому вибрати книгу. |
Вересень |
Бібліотекарка |
|
Основні правила і вміння поводження з книгою. Формування у дітей дбайливого ставлення до книги. Ознайомлення з правилами спілкування й поводження з книгою. Навчання вмінню обгорнути книгу, простішому ремонту книг. |
Жовтень |
Бібліотекарка |
|
Знайомство з бібліотекою. Роль і значення бібліотеки. Поняття «абонемент», «читальний зал». Розміщення книг на полицях, самостійний вибір книг. |
Жовтень |
Бібліотекарка |
|
Структура книги. Хто і як створює книги. З чого складається книга. Обкладинка. Палітурка і таке інше. Оздоблення книги. |
Листопад |
Бібліотекарка |
|
Газети та журнали. Поняття про газету і журнал. Стаття, замітка, журналіст, кореспондент, редактор. |
Грудень |
Бібліотекарка |
|
Структура книги. Поглиблення знань про структуру книги (титульна сторінка, зміст, передмова, післямова).
|
Січень |
Бібліотекарка |
|
Вибір книг у бібліотеці. Перше знайомство з каталогом. Що таке каталог і навіщо він потрібний у бібліотеці. Коли потрібно до нього звертатись. Титульна сторінка і каталожна картка, їхній взаємозв’язок. Шифр книги. |
Лютий |
Бібліотекарка |
|
Твої перші енциклопедії, словники, довідники. Уявлення про словник, довідник, енциклопедію. Структура довідникової літератури: алфавітне розташування матеріалу, алфавітні покажчики, предметні покажчики. |
Березень |
Бібліотекарка |
|
Похвала книзі. Залучити дітей до читання, розповісти про роль книги в житті суспільства і формуванні визначних людей, дбайливому ставленні до книги. |
Квітень |
Бібліотекарка |
|
Як побудована книга. Анотація, передмова, післямова, зміст, словник. Використання знань про структуру книги підчас вибору книги, роботи з нею. |
Травень |
Бібліотекарка |
|
Оновити наочність із культури читання, правил користування книгою: «Радимо читати», «Вам, юні читачі». Вивішувати інформаційні вісники – «Нові підручники», «Новини літератури». |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Оновити тематичні полиці:
|
Протягом року |
Бібліотекарка |
VIII. Краєзнавча робота
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
|
Продовжувати вести краєзнавчу роботу. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Поповнити папки новою інформацією про рідний край. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Виставка «Мій рідний край, моя земля» |
14 жовтня |
Бібліотекарка |
IIX. Пропаганда літератури шляхом проведення масових заходів спільно з педагогічним колективом
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
|
До 30-ї річниці від дня проголошення Незалежності України книжкова виставка «Україна – 30 рік незалежності». |
Серпень |
Бібліотекарка |
|
День Державного прапору. |
Серпень |
Бібліотекарка |
|
Міжнародний день читання електронних книжок у вільному доступі. |
Вересень |
Бібліотекарка |
|
День народження Оксани Стефанівни Забужко (1960), української поетеси, письменниці. |
19.09. |
Бібліотекарка |
|
Міжнародний день писемності. |
08.09. |
Бібліотекарка |
|
День народження Василя Олександровича Сухомлинського (1918–1970), видатного українського педагога-гуманіста, письменника, директора Павлиської середньої школи. |
28.09. |
Бібліотекарка |
|
Всеукраїнський день бібліотек. Екскурсії, бесіди в бібліотеці про користь читання, про історію створення бібліотек. |
Вересень |
Бібліотекарка |
|
Міжнародний місяць шкільних бібліотек (дивись розділ 6 «Інформаційно-бібліографічна робота»). |
Жовтень |
Бібліотекарка |
|
85 років від дня народження Івана Драча (1936-2018), українського поета, перекладача. |
17.10. |
Бібліотекарка |
|
Допомога в підготовці заходів до святкування Дня вчителя. |
Жовтень |
Бібліотекарка |
|
115 років від дня народження Івана Багряного (1906-1963) поета, прозаїка. |
19.10. |
Бібліотекарка |
|
День української писемності та мови. Бесіди та інші заходи згідно з планом роботи школи. |
Листопад |
Бібліотекарка |
|
160 років від дня народження Дніпрової Чайки (Людмили Василевської-Березіної 1861-1927), українського прозаїка, драматурга. |
01.11. |
Бібліотекарка |
|
День пам’яті Преподобного Нестора-Літописця. Першого історика України-Русі. |
09.11. |
Бібліотекарка |
|
200 років від дня народження Федора Достоєвського (1821-1881), письменника, прозаїка. |
11.11. |
Бібліотекарка |
|
Всесвітній день інформації. |
27.11. |
Бібліотекарка |
|
Допомога класним керівникам у проведенні бесід з питань техніки безпеки, охорони здоров’я і життя дітей. |
Листопад |
Бібліотекарка |
|
Тематичний тиждень «Бережи книгу». Виставки нових дитячих книжок та підручників, конкурси, бесіди. Підбиття підсумків збереження підручників за І семестр навчального року. |
Листопад |
Бібліотекарка |
|
День пам’яті жертв голодомору. Фото-виставка. |
28.11. |
Бібліотекарка |
|
150 років від дня народження Миколи Вороного (1871-1938), українського поета, перекладача. |
06.12. |
Бібліотекарка |
|
«Наші захисники» виставка до Дня української армії. |
06.12. |
Бібліотекарка |
|
Постійна поличка діячів культури. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
«Ой, хто-хто Миколая любить?» |
19.12. |
Бібліотекарка |
|
Міжнародний день прав людини. Вечір запитань і відповідей (запрошення юриста). |
Грудень |
Бібліотекарка |
|
День Соборності України |
22.01. |
Бібліотекарка |
|
Міжнародний день пам’яті Голокосту. Бесіди, виставка матеріалів про Голокост. |
27.01. |
Бібліотекарка |
|
День пам’яті героїв Крут. Бесіди. |
29.01. |
Бібліотекарка |
|
210-річний ювілей Чарльза Діккенса, англійського класика. |
07.02 |
Бібліотекарка |
|
Міжнародний день рідної мови. Метою свята є оцінка мовного розмаїття і спроби зберегти зникаючі мови. |
21.02. |
Бібліотекарка |
|
220-річний ювілей Віктора Гюго, французького письменника. |
26.02. |
Бібліотекарка |
|
«Герої не вмирають» - День пам’яті Героїв Небесної Сотні. |
20.02. |
Бібліотекарка |
|
Міжнародний жіночий день. Дата була початком боротьби слабкої статі за рівність прав. Свято вже давно втратило політичне забарвлення і перетворився в торжество любові, вдячності і поваги до жінок. |
08.03. |
Бібліотекарка |
|
Всесвітній день поезії. Читання віршів улюблених поетів. |
березень |
Бібліотекарка |
|
Тиждень, присвячений Т.Г.Шевченку, згідно з річним планом школи. |
березень |
Бібліотекарка |
|
Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Бесіди, огляди книг, гучні читки. |
березень |
Бібліотекарі |
|
140 років виповнюється з дня народження письменника, критика, перекладача Корнія Івановича Чуковського. Відомий своїми дитячими казками в віршах і прозі. |
31.03. |
Бібліотекарка |
|
Всесвітній день здоров’я. Виставка. |
07.04. |
Бібліотекарка |
|
Всесвітній день книги і авторського права. Бесіди. |
23.04. |
Бібліотекарка |
|
День Чорнобильської трагедії. Заходи згідно з річним планом школи. |
26.04. |
Бібліотекарка |
|
День пам’яті та примирення. День Перемоги. Заходи згідно з річним планом роботи школи. |
08-09.05. |
Бібліотекарка |
|
День сім’ї. |
15.05. |
Бібліотекарка |
|
Бесіди, виставки про діячів культури. |
Травень |
Бібліотекарка |
|
Надання допомоги вчителям-предметникам у роботі з обдарованими дітьми (добір літератури, підручників, довідкового матеріалу). |
Протягом року |
Бібліотекарка |
ІV. Актив бібліотеки, а також
робота спрямована на допомогу громадським
та творчим об’єднанням школярів
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
|
Вибрати актив бібліотеки. Скласти план роботи активу бібліотеки. |
Вересень-жовтень |
Бібліотекарка Педагог-організатор |
|
Проводити в бібліотеці засідання активу з питання роботи з книгою. |
Щоквартально |
Бібліотекарка |
|
Визначити заходи бібліотеки, спрямовані на допомогу гурткам, які працюють у школі. |
1 раз на семестр |
Педагог-організатор |
|
Залучити актив до роботи:
|
Протягом року |
Актив бібліотеки Бібліотекарка |
|
Практичне заняття «Робота на абонементі». |
Лютий |
Бібліотекарка |
|
Практичне заняття «Обробка партії книг у бібліотеці»:
|
Зимові канікули |
Бібліотекарка |
|
Заходи по збереженню фонду підручників:
|
1 раз на семестр |
Актив бібліотеки Бібліотекарка |
|
Участь у заходах:
|
За планом |
Актив бібліотеки Бібліотекарка Класні керівники |
|
Роботу бібліотечного активу та ради бібліотеки спрямувати на оволодіння навичками технічної обробки книг. |
Протягом року |
V. Робота ДБА
Для забезпечення якісного інформаційно-бібліографічного обслуговування педколективу, учнів та батьків бібліотека і надалі приділятиме першочергову увагу довідково-бібліографічному апарату:
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
|
Поповнення і впорядкування каталогу і картотек:
|
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Консультативні години «Робота з картотеками». |
За необхідністю |
Бібліотекарка |
|
Пояснення учням правил користування ДБА. |
За необхідністю |
Бібліотекарка Актив бібл-ки |
|
Проводити бібліографічні огляди літератури, перегляди літератури до знаменних дат, до дат народження письменників, свят. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Створення рекомендаційних списків художніх творів, що вивчаються за новою шкільною програмою (у 1-х класах) у НУШ. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
VІ. Робота з педагогічним колективом гімназії
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
|
Інформаційне забезпечення вчителів новинками літератури (з використанням картотек, каталогів, стенду «Шкільна бібліотека інформує»). |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Оформлення книжкових виставок до педагогічних рад та методичних засідань вчителів-предметників. |
За потребою |
Бібліотекарка |
|
Провести огляд нових надходжень до бібліотеки. |
За потребою |
Бібліотекарка |
|
Брати участь у педрадах, семінарах, нарадах. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Спільно з класними керівниками провести бесіди на батьківських зборах про відповідальність за збереження книг, підручників. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Провести огляд літератури для класних керівників (теми для класних годин). |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Індивідуальне інформування вчителів, що атестуються. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Брати участь у підготовці та проведенні предметних тижнів. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Інформувати оргкомітет огляду-конкурсу «Живи, книго!» про стан збереження підручників класами. |
Протягом року |
Бібліотекарка Актив бібліотеки |
|
Протягом року допомагати у виборі літератури педколективу гімназії при проведенні масових заходів. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Допомога класним керівникам початкових класів книжковими добірками щодо організації уроків позакласного читання. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
VІІ. Робота з батьками
Шкільна бібліотека допомагає батькам у вихованні в учнів любові до книги та культури читання. А батьки в свою чергу, надають допомогу у збереженні шкільних підручників.
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
|
Поповнити у бібліотеці куточок «Сім’я і школа - дві могутні сили виховання». |
Вересень |
Бібліотекарка |
|
Проводити консультації з батьками по ремонту книг та збереженню навчальної літератури . |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Вести пропаганду літератури для батьків з виховання дітей. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Продовжувати поповнювати папку для батьків «Читання і бібліотека у житті вашої дитини». |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Оформити книжкову викладку нових книг для вчителів, батьків та учнів (до дня бібліотек). |
30 вересня |
Бібліотекарка |
|
Інформувати батьків про читання книг учнями, розповідати про вимоги до користування підручниками, про культуру читання. У міру надходження інформувати про нові надходження підручників. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
VIII. Менеджмент і маркетинг бібліотеки
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
|
Управління бібліотекою (облік роботи, підготовка планово-звітної документації). |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Звіт про роботу бібліотеки (текстовий, цифровий) за 2020-2021 н.р. |
Червень 2021 |
Бібліотекарка |
|
Перспективний план роботи на 2021-2022 н.р. |
Серпень 2021 |
Бібліотекарка |
|
Інвентаризація бібліотечного фонду підручників. |
За потребою |
Бібліотекарка |
|
Звіт про одержану навчальну літературу у 2021-2022 році. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Адміністративно-господарська діяльність (доставка підручників, отримання періодичних видань, придбання бібліотечної техніки, канцтоварів). |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Систематичне підвищення своєї професійної кваліфікації: в методичному об’єднанні, на семінарах, шляхом самоосвітньої роботи, а також вивчення досвіду інших бібліотек міста, області, країни. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
|
Впровадження прогресивних методів i форм роботи, використовуючи досвід роботи бібліотекарів інших шкіл. |
Протягом року |
Бібліотекарка |
Додаток 1
до плану роботи шкільної бібліотеки
План заходів бібліотеки Устеріківської гімназії
щодо посилення національно-патріотичного виховання
дітей та учнівської молоді
Формування патріотизму в українському суспільстві залишається першочерговим як для держави, так і для системи освіти в цілому. У зв’язку з цим, національно-патріотичне виховання є важливим сектором навчально-виховного процесу.
Саме національно-патріотичне виховання закладає підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь, які розглядатимуть державу як запоруку власного особистісного розвитку на засадах гуманізму, соціального добробуту, демократії, свободи, толерантності, виваженості, відповідальності, здорового способу життя, готовності до змін.
Основні завдання виховної діяльності сучасних закладів освіти визначені Законами України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті», «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років»; указами Президента України від 12.01.2015 № 5/2015 «Про Стратегію сталого розвитку «Україна-2020», від 24.03.2015 № 169/2015 «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни», від 12.06.2015 № 334/2015 «Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді», від 12.08.2015 № 471/2015 «Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами трагедії Бабиного Яру», від 13.10.2015 № 580/2015 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки», від 09.11.2015 № 633/2015 «Про відзначення у 2015 році Дня Гідності та Свободи», від 03.12.2015 № 675/2015 «Про відзначення 25-ї річниці незалежності України», від 30.12.2015 № 731/2015 «Про відзначення у 2016 році Дня Соборності України», від 22.01.2016 № 17/2016 «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років», від 15.03.2016 № 94/2016 «Про відзначення 20-ї річниці Конституції України», від 08.04.2016 № 130/2016 «Про відзначення у 2016 році Дня пам’яті та примирення і 71-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні»; постановами Верховної Ради України від 12.05.2015 № 373-VIII «Про вшанування героїв АТО та вдосконалення національно-патріотичного виховання дітей та молоді», від 22.07.2015 № 524 «Про утворення Міжвідомчої комісії з питань національно-патріотичного виховання»; розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 № 998-р «Про заходи з увічнення пам’яті захисників України на період до 2020 року», від 25.12.2015 № 1400-р «Про затвердження плану заходів щодо національно-патріотичного виховання молоді на 2016 рік», від 13.01.2016 № 3-р «Про затвердження плану заходів із відзначення у 2016 році Дня Соборності України», від 05.05.2016 № 348-р «Про затвердження плану заходів щодо вшанування Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу», від 11.05.2016 № 372-р «Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення 20-ї річниці Конституції України», від 27.05.2016 № 418-р «Про затвердження плану пріоритетних дій Уряду на 2016 рік», наказах Міністерства освіти і науки України від 28.05.2015 № 582 «Про схвалення Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді», від 16.06.2015 № 641 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання y загальноосвітніх навчальних закладах», від 16.07.2015 № 768 «Про національно-патріотичне виховання в системі освіти».
Завдання сучасної системи виховання, які випливають із суспільних потреб сьогодення, полягають у реальному переході до педагогічної творчості та індивідуального впливу, у переорієнтації учнівських і педагогічних колективів на гуманізацію виховання, створення умов для цілеспрямованого систематичного розвитку людини як суб'єкта діяльності, особистості, індивідуальності.
Завдання навчальних закладів так побудувати виховну діяльність, щоб сама її організація, приклади авторитетних наставників-учителів, шкільне середовище виховували дітей у дусі патріотизму, глибокого розуміння історії свого народу, національної ідентичності, самобутності. При цьому патріотизм є чужим націоналізму, шовінізму, сепаратизму і космополітизму.
Завдання шкільної бібліотеки полягає у тому, щоб слова «Україна», «патріотизм» набували для дитини особливого смислу, тобто сприймалися не лише розумом, а й «серцем». Для цього слід чітко усвідомлювати завдання національно-патріотичного виховання:
- утвердження в свідомості й почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного та історичного минулого України;
- виховання поваги до Конституції України, Законів України, державної символіки;
- утвердження гуманістичної моральності як базової основи громадянського суспільства;
- культивування кращих рис української ментальності – працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, бережливого ставлення до природи;
- формування толерантного ставлення до інших народів, культур і традицій;
- усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини та її патріотичною відповідальністю;
- підвищення престижу військової служби, а звідси - культивування ставлення до солдата як до захисника Вітчизни, героя тощо.
Метою заходів у сфері національно-патріотичного виховання дітей та молоді в навчальних закладах є сприяння набуттю дітьми та молоддю досвіду патріотичних дій, виховання їх у дусі патріотичного обов'язку.
Назва заходів та технологій |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
|
Оформлення книжкової виставки до першого уроку «Україна – це ми!». |
Серпень |
Бібліотекарі |
|
Оформлення книжкової виставки до Дня народження першого президента України, визначного державного і громадського діяча Михайла Грушевського. |
Вересень |
Бібліотекарі |
|
Оформлення книжкової виставки до Дня народження Володимира Яворівського (1942), українського прозаїка, публіциста, політика; |
Жовтень |
Бібліотекарі |
|
Оформлення тематичної полички «Знай, люби, бережи історію свого народу» (до дня українського козацтва). |
До 14.10 |
Бібліотекарі |
|
Оформлення книжкової виставки «Глибоччина в легендах і піснях!» |
До 14.10 |
Бібліотекарі |
|
Оформлення тематичної полички «Видатні особи мого рідного краю». |
Жовтень |
Бібліотекарі |
|
Висвітлення участі гімназистів у заходах по вихованню громадянина – патріота України (на сайті гімназії, блозі Бібліоманія). |
Протягом року |
Бібліотекарі Кл. керівники |
|
Добірка літератури з теми «Свіча пам’яті» (до Дня пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій). |
Листопад |
Бібліотекарі |
|
Проект - Презентація дослідницьких робіт «Вулиці мого міста». |
Жовтень Березень |
Бібліотекарі Вчителі, кл. керівники |
|
Оформлення тематичної полички «Традиції українського народу» |
Березень |
Бібліотекарі |
|
Розміщення матеріалів патріотичного змісту на сайті закладу, групі у Facebook (бібліотечні уроки, усні журнали, проекти тощо) |
Протягом року |
Бібліотекарі |
|
Оформлення тематичної полички до дня Соборності України «В єднанні сила й міць держави» |
Січень |
Бібліотекарі |
|
Оформлення тематичної полички «День пам’яті героїв Крут». |
Січень |
Бібліотекарі |
|
Оформлення тематичної полички, добірка матеріалів до проведення заходів в гімназії, приурочених Революції гідності та подіям на Сході України у 2014 р. |
Лютий |
Бібліотекарі |
|
Оформлення книжкової виставки «Учітесь, читайте, чужого навчайтесь, свого не цурайтесь», присвяченої пам'яті Т. Г. Шевченка. |
Березень |
Бібліотекарі |
|
Оформлення полички до Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів. |
Квітень |
Бібліотекарі |
|
Оформлення книжкової виставки «Пам’ятаємо і не забудемо ніколи». |
Травень |
Бібліотекарі |
|
Добірка літератури за темою «Перемога єднає покоління». |
Травень |
Бібліотекарі |
Додаток 2
до плану роботи шкільної бібліотеки
План роботи
Активу бібліотеки Устеріківської гімназії
на 2021-2022 навчальний рік
Мета і завдання бібліотечного активу:
Актив бібліотеки – помічник у роботі бібліотеки. Він веде роботу з боржниками, урізноманітнює форми й методи роботи з читачами. У вільний час ці активісти залюбки допомагають в оформленні виставок, в проведенні заходів. Актив дає поради читачам, за допомогою анкетування допомагає вивчити читацькі інтереси, координує роботу класів із бібліотекою. Разом з бібліотекарями та активом гімназії проводять рейди-перевірки підручників (згідно 1 етапу акції «Живи, книго!»). Завдяки їхній допомозі бібліотекар використовує ефективні технології популяризації книги: бібліотечні уроки, уроки повідомлень, бібліошопінг, літературну вітальню, презентації, мандрівки літературними стежками тощо.
Мета: Об'єднати учнів гімназії навколо бібліотеки та книг з метою проведення різних заходів, спрямованих на популяризацію книги.
Завдання: Виховувати в учнів любов, повагу та дбайливе ставлення до книги; розвивати співпрацю «бібліотекар – актив – учнівський колектив»; навчати учнів роботі з книгою; розвивати художній смак учнів, збагачувати мову; розширювати кругозір гімназистів; навчати учнів вільно спілкуватися.
Функції бібліотечного активу:
- Складання плану роботи активу на навчальний рік.
- Інформування учнів гімназії про новинки літератури, пропаганда книг у класі, консультування однокласників.
- Складання за допомогою бібліотекаря рекомендаційних списків літератури.
- Допомога класним керівникам у проведенні масових заходів.
- Приймають участь у рейдах-перевірках збереження підручників по гімназії (згідно акції «Живи, книго!»).
- Приймають участь в організації та проведенні деяких масових заходів («Посвята в читачі», у Місячнику шкільних бібліотек (жовтень), Місячнику дитячої книги (квітень-травень) тощо).
- Допомагають в штемпелюванні нових підручників.
- Робота з боржниками шкільної бібліотеки.
Зміст роботи |
Термін виконання |
Відповідальні |
|
|
Проводити засідання бібліотечного активу. |
Щомісяця |
Бібліотекарі Негру Олександр, 10-Б клас |
|
Допомога в обробці нових надходжень підручників. |
Протягом року |
Бібліотекарі, актив бібліотеки |
|
Участь в акції «Подаруй бібліотеці книгу». |
Вересень-листопад |
Бібліотекарі, актив бібліотеки |
|
Допомога постам «Бережливі» за станом роботи з фондом підручників в класах. |
Протягом року |
Бібліотекарі, актив бібліотеки |
|
Проводити рейди перевірки підручників з метою формування дбайливого ставлення до навчальної книги. |
1 раз на семестр |
Актив бібліотеки |
|
Залучити актив до роботи:
щодо залучення учнів до читання. |
Протягом року |
Актив бібліотеки |
|
Заходи по збереженню фонду підручників:
|
1 раз на семестр |
Актив бібліотеки |
|
|
Протягом року |
Актив бібліотеки |
|
Участь у масових заходах:
Інші заходи. |
Вересень Жовтень Березень Квітень Листопад Протягом року |
Актив бібліотеки, Бібліотекарі, Класні керівники |