Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 122 людини

Річний план роботи практичного психолога та соціального педагога Устеріківської гімназії

Дата: 6 грудня 2022 о 18:22, Оновлено 8 травня о 12:29
Автор: Попюк І. В.

Річний план роботи

практичного психолога та соціального педагога

Устеріківської гімназії

Шарабуряк Марії Іванівни

на 2023-2024 навчальний рік

В С Т У П

Психологічна  служба  в  системі  освіти  є  складовою  частиною  державної  системи  охорони  фізичного і  психічного  здоров’я  молодих  громадян  України  і  діє  з  метою  виявлення  і  створення  оптимальних соціально-психологічних  умов   для  розвитку  особистості.

Річний план роботи практичного психолога та соціального педагогаУстеріківської гімназії складений на основі:

І Аналітична частина

Проблемним питанням гімназії на 2022-23 н.р. є «Формування наскрізних компетентностей учнів через реалізацію в освівтньому процесі інноваційних педагогічних проєктів», тому я намагаюся якомога більше проводити у своїй роботі практикумів, консультацій для педагогів та учнів, спрямованих на врахування індивідуальних особливостей учнів, використання інноваційних технологій та різноманітних методів та форм роботи. Проблемне питання над яким працювала: «Родина – соціальний та педагогічний інститут формування дитини».Основними напрямками роботи практичного психолога та соціального педагога гімназії були :

  • вивчення особливостей адаптації учнів 1-го класу до навчання  та проведення профілактичних заходів, які б сприяли їх швидкій адаптації;
  • контроль за адаптацією учнів 5-го класу до нових умов навчання у середній ланці гімназії;
  • проведення індивідуальних та групових консультацій підлітків з різних проблем: конфлікти в колективі, взаємини з дорослими, особисті проблеми;
  • психологічний супровід обдарованих дітей;
  • психологічна допомога у професійному самовизначенні учнів;
  • психологічна просвіта педагогічного колективу та батьків ;
  • превентивна робота щодо попередження різних форм узалежнень

(тютюнопаління, алкогольна, комп’ютерна залежність) тапопередження булінгу;

  • проведення корекційної роботи за результатами психодіагностик.
  • Профілактична робота з ЗО, батьками та педагогами в умовах війни в Україні.

На початку кожного навчального року складаю соціальний паспорт гімназії, який переглядаю і доповнюю на початку ІІ семестру. Складено списки дітей, батьки яких перебувають на заробітках за межами України, ведеться їх соціальний супровід.

В напрямі роботи зпрофілактикиСНІДу та шкідливих звичок було проведено  заняття «Здоровим бути модно!». В рамках проведення профілактики  пройшли  класні виховні години «Будуємо своє життя», «Міфи про куріння», виставка літератури «СНІД- чума ХХІ ст», «Будь уважним до людей». Була проведена зустріч з медичною сестрою закладу, виставка малюнків «Ми проти шкідливих звичок». Відбулися перегляди відеоматеріалів учнями згідно вікових категорій: «Правда про тютюн», «Що таке наркоманія?», «Безпека: один вдома», «Баба Яга - проти!» тощо. Логічним завершенням даної роботи стало проведення заняття «Шлях до здорового способу життя» та переглянуто відеофільм «Міфи про СНІД».

На протязі І семестру мною було проведено дні та прийнято участь у заходах: «16 днів проти насилля, тиждень безпечного руху на дорогах (відеоперегляд  «Автомобіль. Дорога. Пішохід»), тиждень права «Знаємо свої права, виконуємо обов`язки». Кожного року проводжу:

  • «Всесвітній день миру»(21 вересня)- «Голуб миру».
  • «Всесвітній день психічного здоров’я»(10 жовтня) – опитування учнів та педагогів «Колір мого настрою».
  • «Я відкритий дотебе» до Дня толерантності(16 листопада),

В рамках проведення Акції «16 днів проти насилля»- проведено ряд заходів:

  • Інформування учнів та батьків щодо проведення Акції, історії білої, синьої та червоної стрічки, перегляд відео та мультиплікаційних фільмів з метою попередження виникнення насилля;
  • тренінгові заняття для старшокласників «Загроза насильства. Як діяти?», «Булінг та кібербулінг», «ВІЛ/СНІД. Зрозумій! Допоможи! Підтримай!», Тренінг для учнів 8-9 класів: «ВІЛ/СНІД : передбачити, уникнути, не захворіти»;
  • заняття та уроки «Твоя особиста цінність та безпека»;
  • просвітницькі заходи спрямовані на вирішення актуальних питань з дотримання прав дитини - до Всесвітнього дня з прав людини (10 грудня) – заняття «Знаємо свої права, виконуємо обов`язки» для ЗО 1-5 кл.
  • рекомендації та поради для батьків «Виховання без насилля»;
  • перегляд та обговорення у соціальних мережах відеоролика  «Хто з нас досконалий?» - профілактика домашнього насилля та толерантного ставлення до людей з інвалідністю;
  • анкетування «Попередження булінгу в учнівському колективі».Для дослідження стану ризикованих факторів в гімназії з ЗО 7-9 класів проведено інтерактивне опитування «Опитувальник ризику булінгу (ОРБ)».

Мною було взято на контроль учнів, схильних до девіантної поведінки.З ними проводила індивідуальні бесіди, консультації та заняття з використанням арт-терапевтичних методів для зниження рівня агресії. Разом з класними керівниками та педагогом – організатором, учнів залучаємо до участі в різних шкільних та класних міроприємствах, до гурткової роботи та суспільно-корисної праці. Вся робота проводиться згідно планів роботи гімназії з різними категоріями дітей.

В рамках роботи  по запобіганню насилля та булінгу серед  учнівської молоді  та в  сім’ях  проведена наступна робота: діагностика учнів 8  класу за методиками ДВОР та БОДТ, «Соціометрія». Результати  опитування  доведені  до класних  керівниківпід час індивідуальних консультацій  та узагальнені результати до адміністрації та педагогів під час проведення засідання творчих груп класних керівників на  тему «Знаходимо точки дотику» та виступ  на  педраді «Адаптація учнів 1-го та 5-го класів до навчання». Велася роз’яснювальна робота серед учнів, батьків, вчителів щодо попередження проявів насилля через використання соціальних мереж. Для старшокласників проведено виховні години «Зупинимо булінг разом», «Стоп! Булінг!». Проводила роз’яснювальну роботу серед ЗО, вивчала їх індивідуальні особливості, виявляла схильних до суїцидальних намірів. В рамках корекційно розвиткової роботи проводила з ними заняття для зниження рівня тривожності, страхів, разом з класними керівниками, педагогом-організатором залучала їх до різних акцій, міроприємств з метою профілактики негативних думок та вчинків.

В першому семестрі основну увагу приділяла вивченню та психологічному супроводу учнів першого, п’ятого класів з метою вивчення адаптації ЗОдо навчання та нових умов навчання. Зокрема, в цьому навчальному році в першому класізастосовувала такі методики: «Страхи в будиночках», проективні методики «Дерево», «Кактус», анкета для оцінювання рівня шкільної мотивації в адаптації Н.Лусканової.

З учнями, в яких виявлено дезадаптаційні труднощі  проводила індивідуальні корекційні заняття, спрямовані на створення умов для покращення процесу адаптації учнів до життя в гімназії. Як результат - всі учні адаптувалися до навчання. З усіма першокласниками проводила корекційні заняття за програмою «Разом веселіше» (О.Гончарова)  та «Вчимося і розвиваємося разом» (за О.В.Кудацька) для профілактики дезадаптаційних труднощів та згуртування колективу.

Для визначення адаптації п’ятикласників до навчання у старшій ланці, мною було проведено анкету «Адаптація п’ятикласників», «Мотивація   до навчання» (Лусканова), Методику ДВОР, Методики «Улюблений предмет», «Почуття в школі (Левченка), проективні методики «Дерево», «Кактус».

Опитано 11учнів. В одного учня виявлено прояви дезадаптації. З ним провела ряд корекційних занять для покращення процесу адаптації.Для проведення корекційно - розвивальної роботи у цьому класі проведено  заняття за програмою «Пятий клас – від адатації до успіху» (за Л.Кравчук), спрямовані на подолання дезадаптаційних станів в учнів та формування в них  вміння  вчитися  та  долати  труднощі. В результаті  всі  учні адаптувалися  успішно.

Проводила роботу з обдарованим учнями  з метою психологічної підготовки їх до участі в олімпіадах. Сприяла їх залученню до різних конкурсів, виступів.

Проведено індивідуальну роботу з дітьми з особливими потребами: бесіди, ігри, корекція арттерапевтичними вправами та розроблено рекомендації для педагогів щодо роботи з учнями ООП. Особливу увагу приділяла для роботи з вчителями, що працюють в  інклюзивних класах та асистентами вчителя для особливих дітей, приймала участь у засіданнях команди психологічного супроводу дітей з ООП, розробці  індивідуальних програм розвитку для ЗО, що навчаються за інклюзивною формою навчання, надавала рекомендації щодо покращення результатів та підбору навчальних завдань. Кім цього надавала постійно допомогу вчителям, які працюють в інклюзивних класах. Проводила індивідуальне консультування для батьків особливих дітей, психологічну просвіту  як розвивати комунікативні, пізнавальні здібності особливої дитини, враховуючи нозологію.

Розповсюдження COVID-19, внесло корективи в навчальний процес закладу. Тому січень багато часу робота проводилася онлайн- спілкувалась з батьками в телефонному режимі, через соціальні мережі. Мною було розповсюджено у Вайбер-групах для батьків та педагогів гімназії інформації на тему «Чим зайняти дитину під час карантину?», «Як мотивувати дітей до дистанційного навчання?», «Чи безпечний Інтернет?», «Роль спілкування у сім’ї у вихованні дитини», «Як стати медіаграмотними?».

Надавала консультації для ЗО, педагогів та батьків з особистісних питань в телефонному та онлайн режимі.

Проте, запланована робота на початку навчального року була відкорегована воєнними подіями у нашій країні.

З початком війни в Україні формат та зміст консультаційних бесід та профілактичних заходів змінився.

Основними завдання на цей період стало:

1.   Зниження рівня тривожності, паніки у дітей і дорослих у воєнний час через консультування, просвіту, проведення вправ та ігор із учнями.

2.   Первинна психологічна допомога батькам, педагогам та учням через індивідуальне консультування.

3.   Рекомендації батькам  щодо профілактики стресових розладів у дітей.

4.   Допомога учням в опануванні системи відносин зі світом і самим собою в нових реаліях війни.

5.   Розробка і впровадження розвивальної роботи як умови зняття втоми, напруги та агресії у дітей через використання інтернет застосункуViber.

6.   Надання індивідуальних консультацій  переселенцям і усім, хто цього потребує.

Тому, за період з березня по травень постійно готувала матеріали для порад як витримати критичні ситуації дорослим та допомогти дітям, розвивала власну майстерність, поглиблювала свої знання та вміння.

 Постійно висилала в Messenge, Viber групи батьків, педагогів, друкувала на сайті закладу та в соціальних мережах поради, рекомендації, актуальні для збереження психологічної рівноваги у військовий час. «Як безпечно пережити воєнний час?» , «Як допомогти дитині у стані стресу», « Як боротись зі страхом та іншими факторами, що виникають під час війни?», «Психологія війни. Як рятуватися від депресії», «Як не вигоріти під час війни», «Що робити, коли лунає сирена?», «Чим зайняти дитину вдома?», «Як реагують молодші школярі та підлітки на стресові ситуації», «Як розвивати свій резілієнс», «Як підтримати дитину у бомбосховищі», «Про мінну небезпеку», публікації відео та статей, порад від Світлани Ройз тощо.

Знайомила батьків та педагогів з техніками заспокоєння, вправами на дихання, ознайомлювала з фазами психологічного сприйняття подій, які проходили у дорослих та дітей з початком та продовженням війни.

Зпедагогами проводила онлайн бесіди «Зміна рамок у ситуації невизначеності», «Не дай собі вигоріти», «Подбай про свою підзарядку». Знаходила і спільно вивчали нові рекомендації щодо організації дистанційного навчання в умовах війни, опрацьовували дієві методи роботи, підтримувала колег під час проведення онлайн уроків, з учнями проводила психологічні хвилинки, психологічні розминки і паузи.

Проводила роботу, щодо влиття в учнівські колективи ЗО ВПО. Для педагогів підготувала пам’ятку «У класі новачок», із ЗО проводила бесіди «Підтримай і зрозумій», «Як потоваришувати з новеньким». Для учнів ВПО та їх батьків готувала різний профілактичний та просвітницький матеріал, проводила індивідуальні консультації в телефонному режимі та під час очних зустрічей.

Надавала індивідуальну підтримку під час консультацій батькам, педагогам  «Попіклуйтесь про себе, щоб піклуватись про дітей». З учнями-підлітками, коли виникали запити для внутрішньої стабілізації та просто людської підтримки, проводила переписку в інтернет застосунках або телефонні бесіди.

Для профілактики агресії, тривожності та страху в ЗО, проводила зустрічі, де використовувала різні техніки заспокоєння, Дао-малювання, розмовляла про добро, яке завжди перемагає, про любов, проводила вправи з арттерапії (малювання, колажПроводила профілактичну та просвітницьку роботу щодо ознайомлення учнів з основ медіаграмотності: «Як розпізнати фейк?», «Як діє пропаганда», «Людина і соціальні мережі», «Чого не варто робити в соціальних мережах». Для цього використовувала інтернет ресурси та пристосовувала вправи та завдання для роботи онлайн з власної програми «Як стати медіаграмотними?»

На протязі року проводила профорієнтаційну роботу з учнями 9 класу. В січні провела діагностикуЗО, використавши методики ДДО Климова, ОДАНІ-2 (модифікація Голомштока), результати доведено до ЗО, батьків, класного керівника. Запланована робота була відкорегована для проведенння в дистанційному форматі з початком карантину та введенням військового стану. В цьому плані надавала консультації. Розповсюджувала буклети «Про вибір професії», «Правильний вибір професії- запорука успіху». Інформувала учнів про сайти, де можна пройти тестування, щоб впевнитися у власних нахилах, можливостях, де можна отримати інформацію про професії і де їх можна здобути.

Заплановану роботу щодо вивчення готовності учнів 4 класу до навчання в середній ланці гімназії відкоригувала.

З метою проведення корекційно розвиткової роботи використовувала вправи на розвиток пізнавальних здібностей («ЩО зайве?», «Запам’ятай і відтвори», «Об’єднай у групи»…), ігри для згуртування та підняття самооцінки  («Квітуча галявина», «Я в променях сонця», «Намалюй свій настрій»…).

Організаційно – методична робота була направлена на підготовку, розробку та забезпечення якісної роботи щодо планування діяльності на тиждень, на місяць, для виготовлення дидактичного матеріалу до онлайн занять із ЗО, добору матеріалів для консультаційної, профілактичної та просвітницької діяльності з педагогами, учнями та батьками.

Мною було прослухано вебінари  «Співпраця психолога та педагога в роботі з дітьми під час війни:», «Психологічні вправи та арт-терапевтичні практики для роботи з дітьми в умовах воєнного стану», «Долаємо паніку. Відкрита зустріч із психологинею Світланою Ройз для вчителів та батьків», «Емоційна підтримка учасників освітнього процесу в умовах воєнного і післявоєнного стану», «Інформаційно-психологічна війна. Як протистояти фейкам та звідки черпати інформацію»

Опрацювала додаткову літературу: статті «Як війна змінить стосунки між людьми?», «Як змусити себе думати про майбутнє»- Питання-відповідь з Олегом Покальчуком; публікації на сайтах МОН та ЮНІФЕС «Методи реагування під час надзвичайних ситуацій», «Мінна небезпека», «Як протистояти фейкам», «Техніки заземлення», посібник та зошит «Діти і війна» тощо.

Надавала консультаційну та профілактичну допомогу сім’ям ВПО: бесіди та просто людську повагу та розуміння до емоцій людей.

В наступний період роботи планую більшу увагу приділити самоосвіті з питань  консультаційної, профілактичної та просвітницької діяльності з дітьми та батьками у воєнний та післявоєнний час, як надавати психологічну підтримку в кризові періоди та навчанню технікам роботи з постраждалими, дорослими та дітьми, що перебували в зонах бойових дій, дітьми, батьки яких були чи є в лавах ЗСУ та ТРО.

ІІ. Цілепокладаюча частина

Мета діяльності психологічної служби є психологічне забезпечення та підвищення ефективності педагогічного процесу, захист психічного здоров’я і соціального благополуччя усіх його учасників : вихованців, педагогів, батьків та працівників гімназії.

Завдання психологічної служби.

Згідно з основною метою психологічної служби освіти та особливостями закладу метою психологічної служби Устеріківської гімназії є здійснення психологічного супроводу освітнього процесу ЗО та методичної ради гімназії. Для її здійснення психологічна служба  ставить перед собою такі завдання у 2022-2023 н.р.:

  1. Робота з молодшими школярами:
    • адаптація дітей до шкільного навчання;
    • психологічний супровід ЗО 1-4 класу (НУШ)
    • формування готовності до переходу у середню ланкуЗО четвертих   класів
    •  виявлення учнів «групи ризику» (НУШ)
    • виявлення та реагування на випадки жорстокого поводження з дітьми

в умовах воєнного стану

    • Психологічний супровід ЗО в умовах воєнного стану.

2. Робота з ЗО середньої ланки:

  • адаптація п’ятикласників до навчання в середній ланці, психологічний супровід НУШ.
  • особистісна зрілість старшокласників;
  • профорієнтація;
  • робота з обдарованими ЗО:
  • робота з дітьми «групи ризику».
  • превентивні заходи щодо різних форм узалежнень, соціально небезпечних ігор, фізичного та кібер- насилля, суїцидальної та агресивної поведінки;
  • профілактика асоціальних явищ (алкоголізму, наркоманії, соціального сирітства тощо), труднощів у адаптації, навчання і виховання, порушень в поведінці.
  • Психологічний супровід учнів ВПО.
  • Виявлення та реагування на випадки жорстокого поводження з дітьми

в умовах воєнного стану.

  • Просвітницька діяльність щодо виховання в ЗО медіаграмотності, профілактика насилля та торгівлі людьми.
  • Навчання технікам заспокоєння та алгоритмам дії в умовах надзвичайних ситуацій.

3.  Робота з педагогічним колективом: 

  • розширення психологічних знань педагогів, щодо особливостей становлення психічної, емоційної сфери учнів зі стійким порушенням пізнавальної діяльності на різних вікових етапах;
  • формування практичних навиків ефективної взаємодії з дітьми.
  • Інтерактивні форми роботи з педагогами: тренінгові заняття, семінари, практичні заняття, круглі столи, рольові ігри.
  • Психологічний супровід роботи педагогів в умовах воєнно стану в Україні.

4. Робота з батьками.

  • Виявлення порушень міжособистісних відносин батьків з дітьми.
  • Індивідуальне консультування батьків з приводу психологічних проблем виховання дітей.
  • Надання психологічної допомоги та підтримки ВПО.
  • Просвітницька діяльність щодо пропаганди медіаграмотності, профілактика насилля та попередження торгівлі людьми.
  • Надання рекомендації та просвіта в умовах воєнного стану в Україні.

5 . Підвищення власної кваліфікації, методична робота

  • Самоосвіта.
  • Оволодівати новими діагностичними методиками та методами психологічної корекції.
  • Приймати участь у роботі семінарах, конференціях, тренінгах, практикумах для практичних психологів для розширення досвіду та методів роботи в умовах воєнного стану.
  • Удосконалювати навички  терапевта з напрямку арт - терапії.
  • Вести документацію практичного психолога закладу освіти.

ПРОБЛЕМНЕ  ПИТАННЯ  ШКОЛИ  :

«Використвння компетентнісно зорієнтованих технологій розвитку особистості в контексті Нової української школи»

Проблемне питання соціального педагога та практичного психолога на 2022-2023 н.р :

«Забезпечення психологічногосупроводу учасників освітнього процесув умовах воєнного стану в Україні»

№ з\п

Напрями діяльності з учасниками освітнього процесу  закладу освіти

Термін проведення

Де і з ким пр-диться

1.

ДІАГНОСТИКА

1.1

Вивчення ступеня адаптації дітей навчального закладу:

  • Ведення «Щоденнику настрою»

  • спостереження за мікрокліматом у класному колективі, стилем спілкування учнів з учителем та один з одним під час уроків (відвідування уроків) та в позаурочний час

  • проективна методика «Кактус»
  • проективна методика «Дерево»
  • Анкета для оцінювання рівня шкільної мотивації й адаптації Н. Лускової.
  • Аналіз медичної статистики

Вересень-

жовтень

листопад

ЗО 1 клас

1.2

Вивчення ступеня адаптації дітей навчального закладу:

  • Ведення «Щоденнику настрою»

  • спостереження за мікрокліматом у класному колективі, стилем спілкування учнів з учителем та один з одним під час уроків (відвідування уроків) та в позаурочний час;

  • проективна методика «Дерево»
  • дослідження міжособистісних взаємин дітей у колективах ровесників метод  «Соціометрії»,
  • Тест шкільної тривожності Філіпса
  • Аналіз медичної статистики

Вересень-

жовтень-

Листопад

ЗО 5 клас

1.4

Психодіагностичне  обстеження ВПО та педагогів (якщо є необхідність):

  • Діагностика учнів:
  • Тест «Тривожність» Б. Дарки — В. Амен
  • Методика «Страхи в будиночках» (модифікація М. Панфілової)
  • Тест «Маски» (за Т. Марцинковською)
  • Методика «Неіснуючи тварина»
  • Методика «Будинок — дерево — людина» (варіант Р. Бернса)
  • Спостереження.
  • Опитування батьків учнів ВПО:
  • Тест визначення рівня тривожності та схильності до неврозу (за О. Захаровим)
  • Шкала оцінки тяжкості  впливу травматичної події Горовіца (ІОЕ5)
  • Страх розлуки (за П. Бейкер, М. Алворд)
  • Методика «Який він?» (за О. Білобрикіною)
  • Опитувальник депресивності Бека
  • Метод малюнкової фрустрації С. Розенцвейга (модифікація Н. Тарабріної)
  • Опитувальник САН
  • Опитування педагогів, які працюють із дітьми-переселенцями:
  • Критерії тривожності (за П. Бейкер, М. Алворд)
  • Тест визначення рівня тривожності та схильності до неврозу (за О. Захаровим)

За потреби

Протягом року

ЗО 1-9 кл, батьки, педагоги

1.5

Вивчення внутрішньоколективних зв'язків у класах та індивідуальних особливостей учнів:

  • Методика «Соціометрія»,
  • Методика дослідження самооцінки В.Дембо-Я.Рубінштейна.

Жовтень

ЗО  6-8 класів

1.6

Вивчення внутрішньоколективних зв'язків в учнівських колективах :

  • «Соціометрія».

Жовтень 

ЗО 2,3,4 класів

1.7

Вивчення рівня схильності до стресу:

  • методика Фрідмана, Розенмана.

Грудень

ЗО 9 класу

1.8

Дослідження індивідуальних особливостей-

Методика «Виявлення дітей групи ризику»

Січень

ЗО 8 класу

1.9

Індивідуальна  діагностика  дітей з особливими освітніми потребами (ООП):

  • формалізований метод індивідуальної діагностики
  • Проективна методика «Кактус»
  • Проективна методика «Дерево»

Вересень

Протягом року (за запитом)

Діти ООП

Соціальна паспортизація школи (виявлення категорійних учнів та сімей).

Анкетування

«Безпечний інтернет та соціальні мережі».

Опитувальник « Мій клас»(методика Гільбух).

Листопад

Вивчення обізнаності  проблеми ВІЛ\СНІДу.

Грудень

Анкетування

 « Твої права та обовязки».

Грудень

1.10

Профорієнтаційні дослідження:

  • ДДО (Климов Є.О.);
  • ОДАНІ-2 (модифікація м-ки Голомштока)

Січень

ЗО 9 кл

1.11

Діагностика вчителів, які атестуються:

  • Методика «Діагностики рівня емоційного вигорання» В.В. Бойка.
  • Тест на стресостійкість.

Лютий

Вчителі, що атестуються

1.12

Виявлення рівня тривожності підлітків за методикою Кондаша

Березень

ЗО 6,7,8 класів

1.13

Діагностика  готовності учнів до навчання в середній ланці школи:

  • методика«Направленість на оцінку або на отримання знань»(автори Е. Ільїн, Н. Курдюкова)
  • «Сходинки» Дембо-Рубінштейн
  • Соціометричні дослідження
  • Вивчення рівня шкільної тривожності за тестом Філліпса

Березень-Квітень

ЗО 4 класу

Опитування «Булінг у школі».

Травень

1.14

Вивчення рівня  страхів та тривожності  учнів 1-4 класів.(Є.Рогова).

Травень

ЗО 1 класу

1.15

Індивідуальна та групова діагностика за потребою, за запитом

Протягом року 

ЗО гімназії

2.

ПРОФІЛАКТИКА

2.1.

Проведення тренінгів з арт-терапії для вчителів, що працюють за програмою НУШ з метою вдосконалення методів роботи.

Вересень

жовтень

Вчителі 1-5 класів

2.2

Попередження негативних наслідків війни в Україні:

  • Правила безпеки в бомбосховищі-зберігаємо спокій.
  • Тривалий стрес під час війни: у чому небезпека та які є ознаки психічного розладу.
  • Поради «Чим зайняти дітей під час повітряної тривоги»https://is.gd/0DgH8C
  • Поради «Як не втратити психологічну рівновагу під час війни»
  • Психологія воєнного часу: що робити з війною в середині нас.https://clck.ru/sT97a
  • Поради «Особиста безпека понад усе!»
  • Зробимо внутрішню тишу: вона допоможе витримати і збереже сили. https://clck.ru/sT93e
  • Розповсюдження буклетів «Про мінну безпеку»
  • «Панічна атака. Як бути»
  • «Паніка послаблює імунітет, або Як ПОЗБУТИСЯ НАПРУЖЕННЯ своїми руками» https://is.gd/cHqyBp
  • «6 вправ проти стресу»https://clck.ru/sT9hg
  • Психологіна підтримка під час війни https://is.gd/nfsmwP

Протягом року

Вчителі, батьки,

ЗО

2.3

Попередження дезадаптації учнів 1, 5, 10 класів:

  • Проведення разом з класними керівниками профілактичних заходів, які б сприяли швидкій адаптації ЗО 1, 5.10-го  класів (знайомство зі школою, ранкові зустрічі, спілкування, ігрова терапія)
  • Розповсюдження буклетів:
  •  Поради для батьків «Адаптуємось легко!»
  • Поради «Як полегшити адаптацію дитини до умов закладу»
  • Поради батькам першокласника
  • Буклет «Адаптація на 12!»
  • Рекомендації «Як згуртувати класний колектив»

І семестр

Батьки,

вчителі

2.4

Профілактика насилля:

  • Тренінг «Протидія торгівлі людьми у воєнний час»
  • Заняття « Стрес» до Всесвітній день запобігання самогубствам(10 вересня)
  • Заняття «Ти цілий світ»
  • 15 вересня Міжнародний день демократії

 Заняття з елементами тренінгу «Цінності життя».

  • Заняття «Шкільний булінг», «Стоп булінг!»
  • Тренінг «Знаємо свої права –виконуємо обов’язки» до Міжнародний день Організації О’бєднаних Націй (24 жовтня)
  • Тренінг «Безпечний інтернет та соцмережі.» до Міжнародного дня Інтернету (29 жовтня)
  • Інтерактивні заходи з учнями до Всесвітнього дня дітей (20 листопада)-виставка малюнків «Мій настрій»
  • 20 листопада Всесвітній день дитини

Ігри для згуртування класного колективу.

Тренінг «Дитина в колективі однолітків».

  • 10 листопада Всесвітній день науки.

Всесвітній день молоді заняття « Я обираю здоровий спосіб життя».

  • Я в своїх очах та очима інших людей» до Всесвітнього дня Гідності і свободи
  • Кінотренінг «Нелегка дорога до себе».
  • Заходи  в рамках акції «16 днів проти насильства»   (25 листопада-10 грудня).
  • 10 грудня Міжнародний день прав людиниЗаняття з елементами тренінгу «Долоньки не для биття». Тренінг «Права та обов’язки.Правила учнів».
  • Тренінг  «Міфи і факти про СНІД.»

  • Перегляд та обговорення мультфільму «Мій сусід»  https://clck.ru/sT9iR
  • Урок « Особиста цінність та безпека»

щодо безпечної поведінки з незнайомцями.

.https://www.savechild.com.ua/teachers

  • Бесіди та заняття для різних вікових груп щодо попередження насилля

Вересень

жовтень

Листопад

Листопад -

грудень

Грудень

Березень

Постійно

ЗО

9кл

1-7 класи

ЗО, педагоги, батьки

3,4,5 класи

8,9 класи

ЗО

2.5

Формування здорового способу  життя:

  • Соціально – психологічний тренінг «Обери здоровя, не піддавайся спокусі».
  • Відверта розмова «Здорове харчування підлітка»https://is.gd/kKG86H
  • Тренінг «Здоровя –найвища цінність».
  • Тренінг « Твоє життя – твій вибір».

Грудень

Лютий

Квітень

ЗО

2.6

Попередження негативних станів та проявів у колективі:

  • Поради «Як організувати навчання (дистанційка і офлайн)»
  • тренінг для вчителів «Як розвивати свій резилієнс»https://v.gd/KeXcFl
  • Арт-терапія для педагогів
  • Бесіда «Емоційне вигорання під час війни та методи саморегуляції особистості» https://v.gd/alRO5h
  • Тренінг «Дозволь собі бути щасливою»

Вересень

Жовтень

Січень

Березень

Квітень

Педагоги

2.7

Профілактичні бесіди з учнями, схильними до правопорушень

Протягом року

ЗО «групи ризику»

2.8

Попередження інтернет-залежності:

  • Перегляд та обговорення мультфільму «Настуня і комп’ютер»
  • Інформація у  Viber  групі педагогівта батьків «Як ваш телефон змінює вас?»

https://is.gd/pgbUE1

  • інформування «Як подолати божевілля TikTok та інтернету»
  • «Селфі на вагу життя»  проведення уроку з Інтернет-безпеки до Дня безпечного Інтернету
  • Заняття з елементами тренінгу «Протидія булінгу. Правила безпечної роботи в мережі Інтернет»

Листопад

Січень

Лютий

Лютий

Березень

ЗО 6-7 кл

Педагоги батьки

Педагоги  батьки

ЗО 7-9 класи

2.9

Профілактика негативного ставлення до дітей з ООП:

  • Виховна година «Жити поруч»

  • Акція «Ангел з одним крилом» (3 грудня)(виготовлення подарунків власними руками для дітей з ООП)

  • Перегляд мультфільму «Подарунок», обговорення у Viber спільноті https://clck.ru/sT9Es
  • Перегляд мультфільму «Мотузки», обговорення у Viber спільноті https://clck.ru/sT9Fr
  • Спільний перегляд батьків та дітей мультфільму «Їжачок», обговорення у Viber спільноті.https://is.gd/jofXf4

Жовтень

Грудень

Січень

Лютий

6-9 класи

9 клас

8-9 класи

Батьки , ЗО 8-9 класи

Батьки ЗО 3-4 класи

2.10

Формування культури академічної доброчесності та медіаграмотності:

  • Перегляд та обговорення відеороликів з  учнями  та колегами « Що таке академічна доброчесність» , «Академічна доброчесність у школі», «Як уникнути плагіату» тощо.

Щоквартально

ЗО, батьки, вчителі

2.11

Підтримувати зв’язки з батьками учнів, схильними до правопорушень з метою профілактики правопорушень

Постійно

Батьки

2.12

Проведення психологічних акцій та заходів до:

  • Всесвітнього дня запобігання самогубства (10 вересня)- «Паркан думок»- «Чому життя важливе?»
  • «Всесвітній день миру»(21 вересня)-малюнок на асфальті «Голуб миру».
  • «Всесвітній день психічного здоров’я»(10 жовтня)- Заняття «Життя як виклик»
  • Брейнстроумінг«Я відкритий до тебе» до Дня толерантності(16 листопада),
  • Всесвітнього дня дитини (20 листопада) на тему побудови ефективних взаємин з дитиною.
  • просвітницькі заходи спрямовані на вирішення актуальних питань з дотримання прав дитини до Всесвітнього дня з прав людини (10 грудня)- «Знай свої прва , дитино!»

Профілактика агресивності та девіантних проявів - проведення психологічних заходів до :

  • Дня обіймів (4 грудня),
  • Всесвітнього дня «Дякую»(11 січня),
  • Дня щастя(20 березня),
  • Дня без конфліктів(квітень).

Організація та проведення Тижня психології (до Дня психолога 23 квітня):

- Дня сім’ї (15 травня)

Вересень,

жовтень,

листопад

грудень

січень

березень

квітень

травень 

ЗО 1-9 класів, працівники гімназії,

Батьки 

До Міжнародного дня протидії булінгу (4 травня)

  • Тренінг «Протидія булінгу.
  • Тренінг « Стоп булінг».
  • Тренінг «Зупинимо булінг».
  • Тренінг – практикум «Булінг в дитячому середовищі».
  • Тренінг «Доброта в нашому серці».

Травень

Профорієнтація:

  • Тренінг «Професії майбутнього».
  •  Заняття «Пізнав себе – пізнаєш світ».

Березень

3.

КОРЕКЦІЯ

3.1.

Подолання негативних наслідків, спричинених війною в Україні:

  • Проведення психологічних хвилинокhttps://is.gd/fvAWQ8
  • Ігри для зняття втоми, напруги

https://is.gd/Vf6sdN

  • Навчання технікам заспокоєння

http://prosvitcenter.org/zaspokoyennia

Протягом року

ЗО 1-9 класів

3.2

Профілактика та попередження дезадаптаційних труднощів:

  • Проведення групових занять за програмою «Адаптація першокласників НУШ» (Христоформ Т.О)

Проведення індивідуальних занять з дітьми, які мають дезадаптаційні труднощі методами арт-терапії

Вересень-грудень

Листопад-грудень 

ЗО 1 кл

3.3

Профілактика та попередження дезадаптаційних труднощів:

  • Проведення ігор та вправ для розвитку комунікативних навичок, згуртування класу, попередження негативних проявів

  • Проведення групових занять за програмою «5-й клас – від адаптації до успіху!» (Гончарова І. М.)

  • Індивідуальна робота щодо корекції дезадаптації методами арт-терапії учнів у яких виявлено дезадаптаційні труднощі

Вересень

Жовтень –листопад

Грудень

ЗО 5  кл

3.4

Профілактика та попередження дезадаптаційних труднощів:

  • індивідуальний супровід за потреби.

Протягом року

ЗО 1, 5 класи

3.5

Корекційно - розвивальна робота з учнями, які виявили високий рівень тривоги. Корекційно-розвиткова програмаформування стійкості до стресуу дітей дошкільного віку та школярів«БЕЗПЕЧНИЙ ПРОСТІР». Модуль 2.3

  Березень

ЗО

6-8 кл

3.6

Індивідуальна  розвивальна робота з дітьми з ООП :

  • розвивальні вправи та ігри для розвитку комунікативних навичок та покращення соціалізації учнів;
  • вправи для розвитку міжпівкульної взаємодії, розвитку комунікативних навичокhttps://is.gd/KmldLs

Протягом року

ЗО з ООП

1-4 кл

5-9 кл

3.7

Індивідуальна корекційно-відновлювальна робота з учнями з девіантною поведінкою методи  арт-терапії та за потреби

Протягом року

ЗО «групи ризику»

3.8

Розвивальна робота з учнями з метою професійної орієнтації:

  • Профорієнтаційний тренінг «Карта життя: самостійний вибір майбутньої професії» для учнів 9 класу (Г. В. Якимчук) за програмою
  • «Обираємо своє майбутнє» (Локатир О.М.)

Березень- квітень

ЗО

9 класу

3.9

Проведення корекційно - розвивальних занять з учнями 4 – го класу:

  • «Я – майже п'ятикласник» (Дубовик С.В.)

Квітень-травень

ЗО 4 класу

3.10

Профілактика стресів під час ДПА та ЗНО:

  • Тренінг «Готуємось до ДПА: профілактика стресів»

Квітень- травень

ЗО

9 класу

4.

НАВЧАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

 

4.1.

5.

КОНСУЛЬТУВАННЯ

5.1

Індивідуальне  консультування з особистих питань ЗО, педагогів та батьків за запитом

Індивідуальне консультування батьків , діти яких навчаються  в 9 класі

Протягом року

Березень

Батьки, педагоги, ЗО

Консультування  «Булінг.Як діяти.Кудизвертатися».

Консультація « Що потрібно знати про суїцид серед підлітків».

Індивідуальні консультації з питань охорони дитинства, дотримання соціальних гарантій учням та сім’ям пільгових категорій, особливостей та алгоритму роботи з учнями та батьками із проблемних сімей.       

5.2

Індивідуальне та групове консультування педагогів та батьків з питань адаптації:

  • «Увага! Першокласник!» ;
  • Що робити у важливі періоди адаптації

https://clck.ru/sT9Hg

  • Бесіди-консультації з учителями 1,5класів про   індивідуальні особливості учнів
  • «Особливості набуття учнями-першокласниками соціальних навичок»
  • Групові консультації«Особливості набуття учнями-першокласниками соціальних навичок. Роль батьків у досягненні позитивних результатів»
  • Рекомендації «Шляхи соціалізації в сімейно – шкільному просторі».

Вересень-грудень

Лютий

Батьки , вчителі 1,5 кл

5.4

Консультування педагогів :

  • Проведення інструктивних нарад вихователями групи подовженого дня, класними керівниками стосовно узагальнених зібраних даних та оформлення соціальних паспортів класів та соціального паспорту гімназії.
  • Реформа НУШ і війна: які зміни чекають середню школу з 1 вересня. https://clck.ru/sT9JD
  • Перевірте ваш емоційний стан: тест на вигорання для вчителя https://clck.ru/sT9Jf
  • бесіди з вчителями про форми профілактичної роботи, спрямованої на подолання насильства серед дітей, конфліктів у педагогічній практиці.

Надання психологічних рекомендацій

  • У класі новачок- учні ВПО
  • Поради педагогам щодо відновлення освітнього процесу в умовах війни
  • Консультування за результатами проведених діагностик.
  • консультування педагогів на тему:«Булінг та кібербулінг – нова форма насилля серед ЗО»
  • «Психологічне благополуччя педагога»

Протягом року

Кл.кер, вихователі ГПД

5.5

Консультативні бесіди з учнями «групи ризику», дітьми-сиротами, напівсиротами, позбавленими батьківського піклування.

«Алгоритм дій педагогічного

працівника у разі виявлення фактів порушення прав дитини в навчальному закладі або фактів насильства в учнівському середовищі чи в сім’ї учня»

Консультування «Мої друзі. Недопустимість образ,погроз,насналля».

Протягом року 

Березень

ЗО цих категорій

5.6

Індивідуальне та групове консультування  батьків ВПО:

  • Як адаптувати дитину до нової школи та нового колективу?
  • Консультування з особистих питань

Протягом року

Батьки ЗО ВПО

5.7

Консультування педагогів, асистентів вчителя, батьків дітей ООП з питань навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами:

  • Інклюзія породжена війною. https://clck.ru/sT9KF
  • Складання розгорнутої психолого-педагогічної характеристики на дитину та індивідуального плану розвитку для дітей з ООП;
  • Участь у засіданні команди психологічного супроводу дітей з ООП;
  • Бесіди-консультації  про   індивідуальні особливості учнів та виявлені проблеми під час навчання.

Протягом року 

Вчителі інклюзивних класів, асистенти, батьки дітей з ООП

5.8

Консультування батьків з питань навчання і виховання дітей в умовах війни:

  • Розлука з татом під час війни: як допомогти дитині https://clck.ru/sT9Kt
  • Росіяни залучають українських дітей скоювати злочини онлайн: як захистити дитину?https://clck.ru/sT9Le
  • Коли закінчиться віна?Як відповідати дітям. https://clck.ru/sT9M3
  • Підтримка дітей під час війни: яких помилок уникнути https://clck.ru/sT9Mi
  • Як впоратися з батьківським вигоранням.
  • Як бути в ресурсному стані під час війни?

Протягом року 

Батьки 

5.9

Консультування педагогів та батьків, учнів  з питань  професійного самовизначення підлітків :

  • «Правильність вибору»
  • «Важливість правильного вибору майбутньої професії»
  • Обговорення результатів діагностування «Професія яка мені підходить»
  • Консультування ЗО з питань професійного самовизначення «Моя майбутня професія» та системою професійних навчальних закладів.

Січень

Лютий

Березень

Квітень 

Батьки, ЗО 9 класу

5.10

Індивідуальне та групове консультування батьків та педагогів з питань підготовки ЗО 4 класу до навчання в середній ланці гімназії.

Квітень -травень 

Батьки ЗО 4 кл та педагоги 4-5 кл

6.

ПРОСВІТА

6.1.

Психологіна проствіта батьків та педагогів з питань успішної адаптації:

  • Рекомендації «Адаптуємось легко
  • «Від дошкільника до школяра НУШ»
  • Виступ на педраді «Адаптація учнів до нових умов навчання»

Вересень

Жовтень

Листопад

Грудень 

Батьки, педагоги

6.3

Проведення просвітницької роботи з батьками щодо виховання та розвитку неповнолітніх в умовах війни:

https://clck.ru/sT9N3

  • тренінг  «Тривожність, як переживання емоційного неблагополуччя».

Протягом року

Листопад

Батьки

Вчителі

6.4

Психологічна просвіта з питань роботи з дітьми з особливими освітніми потребами:

  • «Особлива дитина – яка вона»
  • Бесіда за чашкою кави «Підводні рифи інклюзії»
  • Виступ  на нараді при директору «Важливість взаємодії команди психологічного супроводу для розвитку учнів з ООП»

Протягом року 

Вчт. 5-9  кл

6.5

Формування правової культури серед учнів:

  • Ознайомлення учнів з Конвенцією ООН про права дитини.
  • Заняття з елементами тренінгу «Знай свої права, дитино!».
  • Презентація«Права дитини в казках та мультфільмах».

(за запитом)

Грудень

ЗО 9 класу

ЗО 4 класів

6.6

Психологічна просвіта вчителів :

  • «Поради вчителям щодо навчання в умовах воєнного стану».
  • Що треба знати про змішане навчання. Лайфхаки від колег. https://is.gd/gWAeaV
  • Корисні поради щодо дитсанційного навчання https://is.gd/DhiXgX
  • Вплив травматичних подій на освітній процес https://is.gd/Q44aWw
  • Як реагувати на зміну в поведінці дитини https://is.gd/gX2er0
  • Як швидко заспокоїти себе та інших
  • Ознаки психологічної травми у дітей
  • Перша психологічна допомога дітям, які перебувають у післятравматичному станіhttps://is.gd/i9K4MM
  • Психолого-педагогічний семінар «Психологічна культура педагога в умовах нових освітніх стандартів(в рамках формування нової української школи».
  • Удосконалення  міжособистісних стосунків учнів, покращення психологічного клімату класного колективу. «Як згуртувати класний колектив».

Вересень

Жовтень

Грудень

Січень

Травень

Педагоги

6.7

Проведення просвітницьких заходів щодо попередження насилля, булінгу та кібербулінгу  серед ЗО:

  • Бесіда «Правила вдалого Селфі або Життя дорожче за фото!»
  • Заняття «СТОП! Булінг»
  • Заняття з елементами тренінгу «Протидія булінгу, кібербулінгу. Правила безпечної роботи в мережі Інтернет»
  • Інтерактивне заняття «Скажи - “НІ!” булінгу»
  • Заняття «Ризикова поведінка молоді ».
  • тренінг «Симптоми інтернет залежності»

Щоквартально

Жовтень

ЗО гімназії

6.8

Профорієнтаційна просвіта батьків та учнів:

  • Інформування про Всеукраїнський проєкт з профорієнтації та побудови кар’єри «Обери професію своєї мрії»  (hryoutest.in.ua)
  • Тренінг «Проблема сучасності СНІД/ВІЛ».
  • Виступ на батьківських зборах «Вибір майбутнього-справа відповідальна»
  • Тренінг для батьків вибір професії – справа дитини?!
  • Бесіда « Про адміністративнувідповідальність батьків за порушення прав дитини».

Жовтень

Січень

Квітень

Батьки, ЗО 9 класу

6.9

Готуємось до 5 класу :

  • Поради  «Попереду 5 клас»

Травень

Батьки ЗО  4 кл

7.

ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА,

ЗВ’ЯЗКИ З ГРОМАДСЬКІСТЮ

7.1.

  • Складання плану роботи на навчальний рік;
  • складання тижневого графіку роботи;
  • погодження плану роботи на навчальний рік;
  • участь у нарадах закладу, внесенняпропозицій;

Серпень - вересень

 

7.2

  • Підготовка психодіагностичного інструментарію;
  • підготовка до виступів на батьківських зборах, педагогічних нарадах, семінарах для педагогів;
  • підготовка до проведення виховних годин, навчальних занять, «годин психолога»;
  • участьу роботі творчої групи ТГ;
  • самоосвіта, ознайомлення з психологічною та методичноюлітературою;
  • оформлення інформаційних куточків психолога;
  • складання індивідуальних карток дітей «групи ризику», дітей з особливими освітніми потребами;
  • складання аналітичних довідок за результатами проведених діагностик
  • розробка інформаційних буклетів

Протягом року

7.3

  • Складання статистичного та аналітичного звітів про виконану роботу в І семестрі

Грудень

7.4

Складання статистичного та аналітичного звітів про виконану роботу впродовж навчального року

Травень

7.5

Сприяти організації зустрічей учнів із працівниками ДАІ, кримінальної поліції, юристами.

Підтримувати зв’язки з дільничим інспектором

Постійно

Дільничий інспектор

7.6

Підтримувати зв’язки з громадськими організаціями, насамперед з центром соціального захисту молоді

Постійно

Голови ГО

7.7

Підтримувати зв’язки з батьками дітей.

Постійно

Батьки

7.8

Перегляд вебінарів щодо надання першої психологічної допомоги та психологічна допомога при втраті, заходи з питань психологічної просвіти https://is.gd/D7iCGF

Постійно

 Психолог

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.